Zuck Bucks

Upada sen Facebooka o kryptowalutach – Diem chyli się ku upadkowi

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Coraz bardziej prawdopodobne staje się, że Diem, nieudana kryptowaluta Mety, znana wcześniej jako Libra, nigdy się nie pojawi. Stowarzyszenie Diem podobno rozważa sprzedaż swoich aktywów jako sposób na zwrócenie kapitału swoim członkom-inwestorom. Warto tu przypomnieć, że wiele kluczowych podmiotów odmówiło członkostwa, albo odeszło z niego, nim sprawy przybrały krytyczny obrót. Dlatego też decyzja ta nie jest niczym dziwnym.

Koniec stowarzyszenia Diem

Koniec stowarzyszenia Diem
Zmiana nazwy niewiele pomogła.

Nie jest jasne, jakie aktywa posiada Diem Association, ale raport zauważa, że grupa rozmawia z bankierami o sprzedaży swojej własności intelektualnej i znalezieniu nowego domu dla inżynierów, którzy opracowali technologię. Gdyby doszło do sprzedaży, wydaje się, że byłby to ostatni gwóźdź do trumny dla Diem, projektu kryptowaluty, którego orędownikiem był Mark Zuckerberg. Plany uruchomienia stablecoina utknęły w martwym punkcie przez lata z powodu nacisków regulacyjnych i obaw ustawodawców. Po pierwszym uruchomieniu jako Libra kilku największych partnerów wycofało się w 2019 roku.

Zobacz też: Jak wygląda wdrożenie sieci 5G w Polsce – w tych lokalizacjach jest coraz lepiej

Ostatniej jesieni Facebook rozpoczął mały pilotaż Novi, portfela kryptowalutowego znanego wcześniej jako Calibra. Jednak fakt, że Novi został zmuszony do uruchomienia bez wsparcia dla Diem — używał innego stablecoina o nazwie Pax Dollar — był znakiem, że przyszłość waluty Facebooka pozostawała niepewna. Wieloletni dyrektor wykonawczy Facebooka David Marcus, który nadzorował plany kryptowalutowe sieci społecznej, powiedział w tym czasie, że Facebook pozostał zaangażowany w Diem. Jednak miesiąc później ogłosił, że odchodzi z Facebooka, co samo w sobie jest dość sugestywne.

Źródło: Bloomberg

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy