Zmiany w Unisoc

Wielkie zmiany w Unisoc – firma matka ma poważne problemy

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Według raportu Nikkei pogrążone w długach Tsinghua Unigroup zrezygnuje z planów budowy dwóch nowych dużych fabryk 3D NAND i DRAM oraz przekształci Unisoc w ramach planu restrukturyzacji. Oba te posunięcia oznaczają poważne komplikacje dla chińskiego planu Made in China 2025 dotyczącego niezależności na rynku półprzewodników.

Zmiany w Unisoc

Zmiany w Unisoc

Tsinghua Unigroup zlikwiduje dwa główne projekty fabryk półprzewodników w Chinach w ramach trwających procedur restrukturyzacyjnych, co jest poważnym ciosem dla celu samowystarczalności kraju w zakresie półprzewodników, ponieważ lokalna produkcja pamięci jest kluczową częścią planu. Posunięcie to wpłynie na globalną podaż pamięci 3D NAND i DRAM, a tym samym na ceny pamięci za dwa lub trzy lata. Ponadto, Tsinghua zreorganizuje Unisoc, największego w kraju producenta mobilnych układów SoC, co może być dobrą wiadomością dla MediaTeka i Qualcomma, ale kolejnym ciosem dla planu samowystarczalności, oraz może zmniejszyć konkurencję na rynku.

Zobacz też: Nie tak darmowy Internet Facebooka naraża ludzi z krajów rozwijających się na wysokie rachunki

Unisoc, producent układów SoC do smartfonów i tabletów, jest kolejną jednostką biznesową Tsinghua Unigroup, która ma zostać zrestrukturyzowana. Firma, która konsoliduje aktywa skonsolidowanych Spreadtrum i RDA Microelectronics, podobno odpowiada za około 9% procesorów dla urządzeń mobilnych na całym świecie. Jednak, ponieważ sprzedaje głównie niedrogie urządzenia 4G, to nie jest zbyt dochodowe na tle konkurencji. Zmiany mają znacznie opóźnić wdrożenie obecnych projektów. To spowoduje, że kolejne układy firmy będą już na start przestarzałe względem konkurencji, a także wdrożenie 5G do oferty znacznie się wydłuży.

Źródło: Tomshardware

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy