Salwador ma problemy z BTC

Międzynarodowy Fundusz Walutowy wzywa Salwador do porzucenia Bitcoina

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) nie podziela entuzjazmu Salwadoru względem Bitcoina. Organizacja zaleca temu państwu usunięcie statusu prawnego środka płatniczego cyfrowej waluty ze względu na ryzyko finansowe i konsumenckie. Warto jednak podkreślić, że taki ruch na nowo uzależniłby całkowicie gospodarkę Salwadoru od dolara, a tym samym od USA i jego polityki.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy wzywa Salwador do porzucenia BTC

Międzynarodowy Fundusz Walutowy wzywa Salwador do porzucenia BTC
Międzynarodowy Fundusz Walutowy wzywa Salwador do porzucenia BTC

Oczywiście samo wezwanie do porzucenia Bitcoina to nie wszystko, co MFW może w tej sprawie zrobić. Salwador w 2021 roku, poprosił organizację o pożyczkę w wysokości 1,3 miliarda dolarów. Ta jednak jest niechętna do przekazania pieniędzy ze względu na swoje obawy związane z kryptowalutą. Dodatkowo biorąc pod uwagę obecne spadki wartości Bitcoina Międzynarodowy Fundusz Walutowy ma coraz mocniejsze argumenty po swojej stronie.

Zobacz też: Po ostatniej porażce FLoC Google ma nowy pomysł na zastąpienie ciasteczek

W zeszłym roku MFW przeprowadził jedną ze swoich konsultacji, w której pracownicy odwiedzają kraj, aby przygotować raport z oceny gospodarczej artykułu IV dla rady wykonawczej. We wtorkowym oświadczeniu dyrektorzy wykonawczy MFW zgodzili się z ustaleniami podkreślającymi duże ryzyko związane z wykorzystaniem Bitcoin na stabilność finansową, integralność finansową i ochronę konsumentów, a także związane z tym fiskalne zobowiązania warunkowe. W związku z tym organizacja wezwała władze Salwadoru do zawężenia zakresu prawa poprzez usunięcie statusu prawnego środka płatniczego Bitcoina, a niektórzy członkowie również wyrazili zaniepokojenie ryzykiem związanym z emisją obligacji opartych na tej kryptowalucie. Nie wiadomo jeszcze jakie kroki podejmie Salwador w tej sytuacji.

Źródło: TechSpot

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy