wdrożenie 5G Polska 2022

Jak wygląda wdrożenie sieci 5G w Polsce – w tych lokalizacjach jest coraz lepiej

Bartosz Szczygielski Bartosz Szczygielski Newsy

Wdrożenie sieci 5G w Polsce to obszerny temat i dobrze wiemy, że taki, który wywołuje sporo dyskusji. Portal RFBenchmark postanowił więc sprawdzić w kilku miastach w Polsce, jak tam sprawuje się sieć 5G od poszczególnych operatorów. I na prowadzenie zdecydowanie wychodzi tutaj Polkomtel, czyli Plus.

Wdrożenie sieci 5G – jak to wygląda w rzeczywistości

Prawdziwa sieć 5G w Polsce to dalej kwestia czasu, ale operatorzy już oferują użytkownikom agregację 5G z LTE w trybie 5G Non-Standalone (NSA). W przypadku „wielkiej czwórki” na prowadzenie wychodzi Plus, który jako jedyny z operatorów korzysta ze swojego pasma 2600 MHz TDD (n38) o szerokości 40 MHz. Reszta wykorzystuje dynamicznie współdzielone pasmo 2100 MHz (n1) pomiędzy LTE i 5G (z wykorzystaniem DSS – Dynamic Spectrum Sharing). Nie powinno więc dziwić, że testy sieci 5G przeprowadzone przez RFBenchmark pokazują, że Plus w tym zestawieniu radzi sobie zdecydowanie najlepiej, choć nie w każdej lokalizacji.

RFBenchmark przeprowadził ostatnio swoje testy w Szczecinie, Poznaniu, Trójmieście, Olsztynie oraz Białymstoku. Sposób przeprowadzania badań był w przypadku każdego z miast podobny. Wybrano najpopularniejsze miejsca w miastach, a wykorzystano tutaj smartfona Xiaomi Mi 11.

Zobacz też: Luty na Netflix zapowiada się wybornie.

Pomiary wykonywane były w tzw. trybie FreeMode – urządzenie pomiarowe wykorzystuje najwyższą dostępną w danym miejscu technologię jaką oferuje mu sieć. W przypadku braku dostępności 5G, telefon korzystał z technologii LTE, dzięki temu zebrane dane pozwalają na ocenę stabilności sieci nowej generacji w zmierzonych lokalizacjach.

RFBenchmark

Sieć 5G – Poznań oraz Szczecin pomiary stacjonarne

Pełną treść przeprowadzanych testów w Szczecinie oraz Poznaniu znajdziecie TUTAJ, a my przekażemy najważniejsze wnioski z nich płynące. Otóż jeżeli chodzi o Szczecin i dostępne tam 5G, to najlepiej z pobieraniem poradził sobie Plus. Operatorowi udało się uzyskać średnią prędkość na poziomie 300 Mb/s. Bardzo dobrze poradziło sobie także Play, które osiągnęło wynik 195,9 MB/s, a T-Mobile osiągnęło wynik na poziomie 98,8 Mb/s. Brakuje wyniku 5G dla Orange w Szczecinie, ale tutaj jest to „efekt braku dostępności najnowszej technologii we wszystkich testowanych lokalizacjach Szczecina”. Jeżeli chodzi o 5G w Poznaniu, to tutaj ponownie na pierwszym miejscu znalazł się Plus ze średnią prędkość 232,7 Mb/s. T-Mobile z wartością 142,0 Mb/s uplasowało się na drugiej pozycji, a Orange  z wynikiem 121,3 Mb/s na trzeciej. Ostatnie miejsce należy do Play z wynikiem 77,3 Mb/s.

Patrząc na średnią prędkość wysyłania, to w Szczecinie najszybszy był Plus (38,87 Mb/s – 100% w 5G). Potem kolejno Play (37,94 Mb/s), T-Mobile (37,68 Mb/s) oraz Orange (34,22 Mb/s). W Poznaniu najlepsze okazało się T-Mobile (60,59 Mb/s), a następnie Orange (50,46 Mb/s), Plus (37,94 Mb/s  -100% w 5G) i Play (32,93 Mb/s).

Sieć 5G – Trójmiasto, Olsztyn oraz Białystok pomiary stacjonarne

Podobnie jak w przypadku powyżej opisanych miast, tutaj także wybrano najpopularniejsze miejsca i przetestowano możliwości każdego z operatorów. I podobnie jak powyżej, tutaj także Plus wysuwa się na prowadzenie, jeżeli chodzi o prędkość pobierania. W Trójmieście oraz Olsztynie osiągnięto wartości ponad 200 Mb/s i 100 Mb/s wyższe, niż u konkurencji. Za to w Białymstoku niewiele brakowało, by T-Mobile dogoniło Plusa, ale zabrakło tutaj średnio 20 Mb/s. Widać, że Plus dominuje w każdym z miejsc, bo i w Trójmieście (296 Mb/s), Olsztynie (223,8 Mb/s) czy Białymstoku (233,9 Mb/s) jest liderem, choć w tym ostatnim blisko podobnego wyniku było T-Mobile (214 Mb/s). Play na tle całej reszty wypada zdecydowanie najgorzej, bo średnio to około 87 Mb/s w każdej z lokalizacji.

Kiedy spojrzymy na średnie wyniki odnośnie wysyłania to w Trójmieście najlepiej poradził sobie Play (63,4 Mb/s). Za nim uplasowały się Plus (38,0 Mb/s), T-Mobile (32,1 Mb/s) oraz Orange (30,8 Mb/s). Taka sama kolejność wystąpiła w OlsztyniePlay (58,8 Mb/s), Plusa (32,9 Mb/s), T-Mobile (30,3 Mb/s) oraz Orange (26,1Mb/s). Również w Białymstoku kolejność operatorów była identyczna: Play (55,2 Mb/s), Plus (45,5 Mb/s), T-Mobile (34,4 Mb/s) oraz Orange (27,5 Mb/s). Pełne testy z powyższych lokalizacji znajdziecie TUTAJ.

Źródło: RFBenchmark

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy