Darmowy internet Facebooka generuje wysokie rachunki

Nie tak darmowy Internet Facebooka naraża ludzi z krajów rozwijających się na wysokie rachunki

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Darmowy Internet od Facebooka to w założeniach piękna idea. Firma oferuje dostęp do sieci mieszkańcom najbiedniejszych regionów świata w oparciu o infrastrukturę lokalnych operatorów. Oczywiście nakłada przy tym pewne ograniczenia. Możliwe jest bowiem jedynie przeglądanie tekstu stron, a nie grafik czy filmów. Problem w tym, że tylko teoretycznie, bo cały system działa zgoła inaczej. Za co zapłacić musieli użytkownicy.

Darmowy internet Facebooka generuje wysokie rachunki

Darmowy internet Facebooka generuje wysokie rachunki

Błędy w oprogramowaniu darmowej usługi internetowej Meta prowadzą do niechcianych opłat dla użytkowników. Płatne funkcje, takie jak filmy wideo, pojawiają się w darmowym trybie usługi, mimo że klipy mają pozostać ukryte lub ostrzegać użytkowników o opłatach za transmisję danych. Kiedy użytkownicy stukną w treść, stają przed rachunkami operatora, które mogą być szczególnie trudne do zapłacenia dla docelowej grupy użytkowników serwisu w krajach rozwijających się.

Zobacz też: Wyprzedaż z okazji Księżycowego Nowego Roku w Xbox Store. Gry na Xboxa dostępne w niskich cenach!

Wygląda na to, że wpadka okazała się opłacalna dla lokalnych operatorów. Meta szacuje, że mowa tu nawet o kwocie 7,8 mln dolarów miesięcznie. Problem był szczególnie poważny w Pakistanie, gdzie użytkownicy podobno zostali obciążeni rachunkami na łączną sumę 1,9 mln dolarów miesięcznie. Rzecznik Meta potwierdził, że otrzymał raporty o problemie i firma pracuje nad naprawą wad oprogramowania. Nowe wersje darmowego trybu wyraźnie oznaczają go jako tylko tekst, zamiast sugerować, że nigdy nie będzie kosztować żadnych pieniędzy. 

Źródło: Engadget

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy