Wirus na Androida BRATA

Trzymaj smartfona daleko od BRATA – może wykraść i wyczyścić Ci wszystkie dane

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Na świecie istnieje ograniczona liczba sylab, przez co niektóre słowa, czy skróty w jednym języku brzmią znajomo dla osób, które posługują się innym. I tak jakiś czas temu pisałem o tym, jak to DUDA robi problemy w przypadku nowej wersji Chrome. Teraz zaś ostrzegam Was przed poczynaniami BRATA. Nie oznacza to jednak, że musicie pilnować smartfona przed rodzeństwem. Chociaż właściwie wredny brat byłby w stanie zrobić dokładnie to samo, co to niebezpieczne malware.

Wirus na Androida BRATA

Wirus na Androida BRATA

BRATA jest jednym ze złośliwych programów na Androida. To konkretne jest szczególnie trudne do wyeliminowania. Początkowo był to trojan, który w przeszłości był wykorzystywany do kradzieży danych bankowych. Teraz zaktualizowana wersja złośliwego oprogramowania została odkryta na smartfonach wielu osób i wykracza już poza definicję konia trojańskiego. Program przy tym zyskał sporo nowych możliwości — w tym zdolność do wymazania danych telefonu.

Zobacz też: Palworld – podróbka Pokemonów pełna przemocy i broni palnej wkrótce na Steam

Raport firmy Cleafy opisuje sposób działania nowego wariantu BRATA. W skrócie jest on zdolny do unikania wielu skanerów antywirusowych, szyfrowania, i fabrycznego resetowania smartfona. Istnieją różne warianty BRATA, skierowane do różnych grup odbiorców, w tym do użytkowników bankowości elektronicznej w Polsce, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Chinach i Ameryce Łacińskiej. Oznacza to, że również mamy się czego obawiać.

Warianty BRATA

BRATA.A dodaje funkcję śledzenia GPS oraz możliwość przywracania ustawień fabrycznych, natomiast BRATA.B posiada te same funkcje oraz dostosowane strony nakładki dla konkretnych banków w celu przechwycenia danych logowania. Rozwiązanie wykorzystywane do wdrażania złośliwego oprogramowania na smartfony za pośrednictwem BRATA.C polega na użyciu głównej aplikacji, która może następnie pobrać i zainstalować dodatkową aplikację ze złośliwym oprogramowaniem. Najlepszym sposobem na uniknięcie działań BRATA jest niedawanie uprawnień dostępu lub uprawnień administratora żadnej aplikacji i instalowanie tylko aplikacji z uznanych platform dystrybucyjnych.

Źródło: XDA

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy