Brak wody na Marsie?

Woda na Marsie może wcale nie być wodą – od tego zależy przyszłość kolonizacji

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Ci, którzy marzą o ewentualnym przekształceniu Marsa w miejsce do zamieszkania przez ludzi, pokładają wiele nadziei w tym, że Czerwona Planeta zawiera obecnie wodę. Ta jest bowiem niezbędna przyszłym kolonistom. I nie chodzi tu tylko o jej picie, czy podlewanie roślin, ale też produkcję tlenu, wytwarzanie paliwa, czy magazynowanie energii. I oczywiście dałoby się skolonizować Marsa bez wody, jednak jej brak znacznie skomplikowałby cały proces, oraz spowolnił i zwiększył jego koszta. Co gorsza, okazuje się, że Mars może być bardziej suchy, niż jeszcze niedawno sądzono.

Brak wody na Marsie?

Brak wody na Marsie?
Brak wody na Marsie?

Nowe badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Teksasie i Uniwersytetu Grenoble Alpes, opublikowane w Geophysical Research Letters w AGU Journals (American Geophysical Union), sugerują, że to, co naukowcy uważali za wodę, może nią nie być. Hipoteza zespołu jest taka, że odkrycie niezwykle jasnego powrotu radarowego 1,4 km pod lodem u podstawy południowej czapy polarnej, który długo uważano za wskaźnik podziemnych jezior lub warstwy wodonośnej, jest w rzeczywistości spowodowane materiałami wulkanicznymi. Innymi słowy, zespół uważa, że coś takiego jak skupisko skał wulkanicznych może być odpowiedzialne za te odczyty radarowe, a nie podziemne źródło wody.

Zobacz też: Google zmieni sposób wyszukiwania obrazów na smartfonach

Naukowcy wykorzystali część z około 15-letnich pomiarów dostarczonych przez MARSIS (Mars Advanced Radar for Subsurface and Ionosphere Sounding), aby zbadać odbicia powierzchni Marsa i porównać odczyty z różnych materiałów z tym, co teoretycznie było podziemnym źródłem wody. Jak stwierdza badanie, odczyty pomiędzy materiałami na powierzchni planety a tym, co MARSIS wykrył pod powierzchnią bieguna południowego, są bardzo podobne. Do tego stopnia, że prawdopodobne jest, że są one w rzeczywistości takie same. Oczywiście, nawet jeśli to się potwierdzi, to nie oznacza, że woda na Marsie nie istnieje.  Może bowiem znajdować się w innym miejscu.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy