Cameron: deepfake może zniszczyć ludzkość

James Cameron uważa, że Skynet może zniszczyć ludzkość bez Terminatorów – wystarczy deepfake

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Krytycy AI i robotyki często mówią o scenariuszu Skynetu, w którym maszyny stają się samoświadome i powstają przeciwko swoim ludzkim twórcom, podobnie jak w Terminatorze. W rzeczywistości Cameron uważa, że przejęcie władzy na taką skalę można przeprowadzić o wiele łatwiej i przy znacznie mniejszym zużyciu energii: przez kłamstwa i manipulacje ludźmi. 

Cameron: deepfake może zniszczyć ludzkość

Cameron: deepfake może zniszczyć ludzkość

W ostatnim wywiadzie dla BBC Cameron powiedział, że pracował nad najnowocześniejszymi efektami wizualnymi, mając na celu stworzenie jak najbardziej realistycznych obrazów. Wtedy też naszła go refleksja dotycząca potencjalnego zastosowania jego pracy.

Za każdym razem, gdy udoskonalamy te narzędzia, w pewnym sensie budujemy zestaw narzędzi do tworzenia fałszywych mediów.

— Powiedział.

Istniejące narzędzia, takie jak te dostępne za pośrednictwem aplikacji mobilnych, nie są jeszcze tak potężne. Jednak Cameron wierzy, że z czasem ich ograniczenia będą zanikać. W połączeniu z szybkością współczesnego obiegu wiadomości i szybkością reakcji ludzi jest całkowicie możliwe, że pomiędzy pojawieniem się deepfake, a jego ujawnieniem jako fałszywego, dojdzie do jakiegoś poważnego incydentu.

Zobacz też: Google wbrew woli sądu nie chce cenzurować Internet

Skynet musiałby tylko sfałszować kilka osób, nastawić je przeciwko sobie i wywołać zamieszanie.

— Stwierdził reżyser.

Podkreślił przy tym, że ważne jest, aby przed podjęciem reakcji na informację ochłonąć, a następnie zweryfikować jej źródło i jego wiarygodność. Według reżysera tylko to może ocalić ludzkość przed zagrożeniami wynikającymi z nadchodzącej fali manipulacji.

Źródło: TechSpot

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy