Meta RSC

Facebook chwali się najszybszym superkomputerem – każe nam jednak zaczekać

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Meta zakończyła pierwszą fazę budowy nowego superkomputera AI. Gdy jednostka nosząca dumną nazwę AI Research SuperCluster (RSC) zostanie ukończona, to wedle zapewnień Mety będzie to najszybszy superkomputer AI na planecie, zdolny do wykonywania prawie 5 eksaflopów obliczeń o mieszanej precyzji. Firma twierdzi, że RSC pomoże naukowcom opracować lepsze modele AI, które mogą uczyć się na podstawie bilionów przykładów.

Meta RSC

Dzięki RSC będzie można opracować modele, które będą w stanie budować lepsze narzędzia rzeczywistości rozszerzonej i płynnie analizować tekst, obrazy i wideo jako całość, a nie osobne kategorie. Wiele z tych prac jest w służbie wizji metaverse, w której, jak twierdzi Meta, aplikacje i produkty napędzane przez AI będą odgrywać kluczową rolę.

Mamy nadzieję, że RSC pomoże nam zbudować zupełnie nowe systemy AI, które mogą, na przykład, obsługiwać tłumaczenia głosowe w czasie rzeczywistym dla dużych grup ludzi, z których każdy mówi w innym języku, aby mogli oni płynnie współpracować nad projektem badawczym lub grać razem w grę AR.

— Stwierdził Kevin Lee, kierownik programu technicznego i Shubho Sengupta, inżynier oprogramowania, we wpisie na blogu.

Zobacz też: Tania opaska sportowa i lampa z ładowarką indukcyjną od dziś w Biedronce

RSC posiada obecnie 760 systemów Nvidia DGX A100 z łącznie 6 080 procesorami graficznymi. Meta uważa, że obecna iteracja jest już jednym z najszybszych superkomputerów AI na świecie. To jednak dopiero początek. W tym roku firma planuje zwiększyć liczbę procesorów graficznych w komputerze do 16 000. Meta twierdzi, że zwiększy to wydajność szkolenia AI o ponad 2,5 raza. Firma, która rozpoczęła prace nad projektem na początku 2020 roku, chce, aby RSC był w stanie trenować modele sztucznej inteligencji na zbiorach danych o rozmiarze do eksabajta. Jest to odpowiednik 36 000 lat nagrań wideo o wysokiej jakości. Trzeba przyznać, że liczba ta robi olbrzymie wrażenie.

Źródło: Engadget

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy