Chrome Web Store wyróżni najlepsze rozszerzenia

Adaptacyjne ładowanie zmierza na Chrome OS – to znacznie wydłuży żywotność baterii

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Jedną z zalet Chromebooków w porównaniu z większością laptopów z Windowsem jest długi czas pracy na baterii. Oczywiście, z biegiem lat baterie ulegają degradacji i w końcu szybciej tracą ładunek, a Chromebooki nie są tu wyjątkiem. Przy odrobinie troski i planowania można jednak przedłużyć żywotność baterii telefonu lub laptopa. Google natomiast zamierza cały ten proces zautomatyzować.

Chrome OS z adaptacyjnym ładowaniem

Chrome OS z adaptacyjnym ładowaniem
Większa troska o baterię, to dłuższe życie laptopa jako komputera mobilnego.

W telefonach Pixel już teraz troska o baterię może odbywać się automatycznie dzięki funkcji adaptacyjnego ładowania, która celowo spowalnia ładowanie telefonu podłączonego na noc. Dzięki temu cały proces ładowania generuje znacznie mniej ciepła, co jest kluczowe dla dobrego funkcjonowania baterii. Zgodnie z nowo opublikowaną zmianą kodu, Chrome OS ma zyskać własną wersję adaptacyjnego ładowania, dostosowaną do pracy z tym komputerem. Przeniesienie rozwiązania znanego z Pixeli mogłoby bowiem nie wystarczyć w przypadku laptopa przez wzgląd na różnice w pracy obydwu typów urządzeń.

Zobacz też: Gracze Dark Souls 3 muszą być gotowi na ciągły atak na… swojego PC

Podczas gdy telefony są często ładowane od niskiego poziomu baterii do pełnego naładowania, a w trakcie tego procesu są zwykle nieużywane, to laptopy, a więc i Chromebooki podłącza się do niej, gdy siedzimy przy biurku, niezależnie od tego, czy bateria jest w danym momencie rozładowana. Natomiast utrzymywanie typowej baterii laptopa w pełni naładowanej przez dłuższy czas ma negatywny wpływ na jej żywotność. W związku z tym Google pracuje nad zmniejszeniem ilości czasu, który Chromebook spędza z baterią naładowaną w 100%. Dodatkowo powolne ładowanie w nocy także niekoniecznie się sprawdzi w przypadku laptopa. Dlatego też adaptacyjne ładowanie w Chrome OS ma się po prostu nauczyć naszej rutyny pracy i momentu, kiedy zwykle odłączamy Chromebooka od ładowania. Cały proces ma przebiegać w taki sposób, że bateria będzie w pełni naładowana w momencie, kiedy zwykle odłączamy go od zasilania.

Źródło: 9to5Google

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy