Raspberry Pi Pico z okrągłym ekranem

Płytka Raspberry Pi RP2040 z okrągłym wyświetlaczem IPS – tylko czekać na zegarki

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

SB Components stworzył moduł Raspberry Pi Pico, który aż się prosi o to, aby na jego podstawie zbudować smartwatcha. Płytka ta korzystająca z SoC RP2040 nie nadaje się do większości zastosowań ze względu na ograniczoną ilość GPIO. Nadrabia to jednak zaokrągloną obudową i zintegrowanym wyświetlaczem IPS. To oznacza, że zbudowanie inteligentnego zegarka w oparciu o ten moduł jest tylko kwestią czasu, chociaż na pewno znajdzie on zastosowanie także w wielu innych ciekawych projektach.

Raspberry Pi Pico z okrągłym ekranem

Raspberry Pi Pico z okrągłym ekranem

Zasilanie i łączność danych odbywa się przez microUSB. Przy projektowaniu zegarka to może być drobna niedogodność, jednak raczej nie powinno być problemu z odlutowaniem złącza i podpięciem się bezpośrednio pod złącza na PCB. Na dolnej krawędzi płytki znajduje się ograniczony wybór pinów GPIO. Cztery piny oznaczone GP0 do GP3 wraz z wyjściem 3v3 i masą. Jeśli zaś chodzi o pamięć masową, to rolę tę ma pełnić karta microSD, której slot zajmuje znaczną część PCB urządzenia. Jeśli zaś chodzi o wyświetlacz, to przypomina on ten z modułu HAT dostępnego na stronie SB Components. Zakładając, że firma wykorzystała ten sam ekran, to możemy założyć, że jest to panel 1,28-calowy o rozdzielczości 240 × 240 pikseli i obsługą 65 tysięcy kolorów.

Zobacz też: WWE 2K22 wiemy już wszystko o premierze gry

Co ciekawe firma zaprezentowała także wariant tego urządzenia wykorzystujący inny mikrokontroler, a dokładniej ESP12E. W przypadku tego wariantu uwagę zwraca brak kości pamięci. Może to więc sugerować, że produkt wciąż nie jest gotowy. Jak na razie cena ani data premiery żadnego z modułów nie są znane.

Źródło: Tomshardware

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy