RTG ofiary zamachu jako NFT

Francuski chirurg próbował sprzedać RTG ofiary zamachu jako NFT

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Osoby, które nie cierpią NFT mogą dopisać do długiej listy zarzutów kolejny, dość makabryczny. Oprócz szkód, jakie NFT wyrządzają środowisku i negatywnych implikacji dodawania ich do gier, faktyczna zawartość niewymienialnych tokenów może być również co najmniej wątpliwa. Dobrym przykładem jest tu francuski chirurg, który stoi teraz w obliczu działań prawnych i potencjalnych działań dyscyplinarnych za próbę sprzedaży NFT zdjęcia rentgenowskiego ofiary ataku terrorystycznego na Bataclan w Paryżu w 2015 roku.

RTG ofiary zamachu jako NFT

Chirurg ortopeda Emmanuel Masmejean, który pracuje w paryskim szpitalu publicznym Georges Pompidou próbował sprzedać na platformie OpenSea zdjęcie rentgenowskie w formie NFT. Na zdigitalizowanym zdjęciu rentgenowskim widać kulę z kałasznikowa wbitą w przedramię jednej z osób postrzelonych podczas zamachów w Paryżu w listopadzie 2015 roku, kiedy to napastnicy zabili 130 osób, w tym 90 w teatrze Bataclan. NFT to zostało wycenione na 2446 euro, jednak po nagłośnieniu sprawy przez lokalne media zniknęło z platformy. 

Zobacz też: Xbox Series S w wersji na Chiński Nowy Rok

Martin Hirsch, szef paryskich szpitali publicznych, napisał na Twitterze, że chirurg będzie musiał stawić czoła karnym i zawodowym skargom za swoje haniebne i skandaliczne działania.

Ten czyn jest sprzeczny z dobrą praktyką zawodową, zagraża tajemnicy lekarskiej i jest sprzeczny z wartościami szpitali paryskich i służbą publiczną.

— napisał Hirsch w oświadczeniu do pracowników, które udostępnił na Twitterze.

Sam Masmejean przyznał, że wystawienie NFT na sprzedaż było błędem i że żałuje, iż nie uzyskał zgody od pacjentki, opisanej jako młoda kobieta, której chłopak został zabity podczas ataku. No cóż, chyba jednak nie zrozumiał do końca przyczyny fali oburzenia.

Źródło: TechSpot

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy