RTG ofiary zamachu jako NFT

Francuski chirurg próbował sprzedać RTG ofiary zamachu jako NFT

2 minuty czytania
Komentarze

Osoby, które nie cierpią NFT mogą dopisać do długiej listy zarzutów kolejny, dość makabryczny. Oprócz szkód, jakie NFT wyrządzają środowisku i negatywnych implikacji dodawania ich do gier, faktyczna zawartość niewymienialnych tokenów może być również co najmniej wątpliwa. Dobrym przykładem jest tu francuski chirurg, który stoi teraz w obliczu działań prawnych i potencjalnych działań dyscyplinarnych za próbę sprzedaży NFT zdjęcia rentgenowskiego ofiary ataku terrorystycznego na Bataclan w Paryżu w 2015 roku.

RTG ofiary zamachu jako NFT

Chirurg ortopeda Emmanuel Masmejean, który pracuje w paryskim szpitalu publicznym Georges Pompidou próbował sprzedać na platformie OpenSea zdjęcie rentgenowskie w formie NFT. Na zdigitalizowanym zdjęciu rentgenowskim widać kulę z kałasznikowa wbitą w przedramię jednej z osób postrzelonych podczas zamachów w Paryżu w listopadzie 2015 roku, kiedy to napastnicy zabili 130 osób, w tym 90 w teatrze Bataclan. NFT to zostało wycenione na 2446 euro, jednak po nagłośnieniu sprawy przez lokalne media zniknęło z platformy. 

Zobacz też: Xbox Series S w wersji na Chiński Nowy Rok

Martin Hirsch, szef paryskich szpitali publicznych, napisał na Twitterze, że chirurg będzie musiał stawić czoła karnym i zawodowym skargom za swoje haniebne i skandaliczne działania.

Ten czyn jest sprzeczny z dobrą praktyką zawodową, zagraża tajemnicy lekarskiej i jest sprzeczny z wartościami szpitali paryskich i służbą publiczną.

— napisał Hirsch w oświadczeniu do pracowników, które udostępnił na Twitterze.

Sam Masmejean przyznał, że wystawienie NFT na sprzedaż było błędem i że żałuje, iż nie uzyskał zgody od pacjentki, opisanej jako młoda kobieta, której chłopak został zabity podczas ataku. No cóż, chyba jednak nie zrozumiał do końca przyczyny fali oburzenia.

Źródło: TechSpot

Motyw