RTX 3050 nie dla górników

Nvidia RTX 3050 jest mocno ograniczona i to świetna wiadomość dla graczy

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Kiedy Nvidia zaprezentowała desktopowy model RTX 3050 na targach CES na początku tego miesiąca, niektórzy prawdopodobnie zakładali, że górnicy kryptowalut wykupią większość z nich tak jak inne nowe GPU. Jednak ostatnie analizy hash-rate sugerują, że ta budżetowa karta nie nadaje się do wydobywania blockchain. Oznacza to, że głównymi problemami dla graczy w jej przypadku będą tylko scalperzy i kryzys na rynku półprzewodników.

RTX 3050 nie dla górników

Według chińskich źródeł VideoCardz RTX 3050 jest wyposażony w algorytm Lite Hash Rate firmy Nvidia, który obniża szybkość haszowania z 20 MH/s na sekundę do 12,5 MH/s, zużywając przy tym tylko 75 watów. Użytkownik Twittera @wxnod zamieścił podobne wyniki w osobnej analizie, wykazując 13,66 MH/s przy 57 W. Liczby te są znacznie niższe od raportowanych hash rate’ów podobnych kart, takich jak GTX 1060 czy Radeon RX 570. VideoCardz oblicza, że potrzeba 500 dni, aby 3050 osiągnęła próg rentowności przy sugerowanej cenie detalicznej 250 dolarów. Większość kart graficznych jest obecnie sprzedawana za niemal dwukrotnie wyższą cenę, więc okres ten może wydłużyć się do ponad dwóch lat.

Zobacz też: The Elder Scrolls VI wciąż znajduje się w fazie preprodukcji!

Jeśli doniesienia o niskim współczynniku hashowania 3050 okażą się prawdziwe po premierze 27 stycznia lub jeśli algorytm nie zostanie złamany, może on stać się podstawową kartą do gier 1080p z ray tracingiem i DLSS dla wielu graczy. Oczywiście pod warunkiem, że uda się im ją kupić w cenie, którą można uznać za rozsądną. Pamiętajmy bowiem, że górnicy są tylko jednym z elementów problemu, w przeciwieństwie do analogicznego kryzysu GPU sprzed kilku lat.

Źródło: VideoCardz

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy