StackyPi

Wielu na to czekało – Raspberry Pi Pico z obsługą modułów GPIO

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Właściwie to nie samo Raspberry Pi Pico, a jego odpowiednik. Warto tu na chwilę się zatrzymać i omówić bardzo ważną kwestię. Otóż wiele osób uważa, że Raspberry Pi Pico jest mikrokontrolerem. To nie prawda. Jest to pełnoprawny SBC, tak samo, jak i inne Malinki, chociaż o bardzo małej wydajności, a wszystko, co najważniejsze zostało zamknięte w jednym układzie: RP2040. I to właśnie on jest mikrokontrolerem. Całe zamieszanie wynika z faktu, że Raspberry Pi sprzedaje zarówno Pi Pico, jak i same układy RP2040, które każdy może wykorzystać w zaprojektowaniu swojej własnej płytki. Tak też jest i w tym przypadku. No dobrze, ktoś jednak może zwrócić uwagę na to, że podstawowy wariant Pi Pico także ma do dyspozycji GPIO — to także jest prawda. Rzecz w tym, że ten nie jest kompatybilny fizycznie z nakładkami dedykowanymi innym malinkom. Nowy projekt nazwany StackyPi ma to jednak zmienić.

StackyPi

StackyPi

Jest to pierwszy projekt tego typu. Co prawda wcześniej pojawiło się Pico 2 Pi firmy Red Robotic, którr dodaje obsługę GPIO do modułu Raspberry Pi Pico napędzanego RP2040. Jednak to był tylko adapter, natomiast StackyPi jest zawarciem tego w jednym urządzeniu. I tak StackyPi posiada dwa rzędy 20 męskich pinów, dzięki któremu komputer jest fizycznie kompatybilny z większością modułów, które są powszechnie określane jako HAT. Jedynym zastrzeżeniem jest to, że użytkownik końcowy jest odpowiedzialny za programowanie wsparcia dla poszczególnych modułów, a czasami ich podłączenie nie ma zwyczajnie większego sensu.

Zobacz też: Każdy lubi patrzeć, jak wyjątkowe i drogie smartfony są niszczone, prawda?

Oprócz GPIO twórcy projektu umieścili w StackyPi slot na kartę microSD, 64 MB wbudowanej pamięci flash oraz kilka przycisków. Nie znajdziemy tu jednak wyjścia wideo, czy drugiego portu microUSB, poza tym dedykowanym zasilaniu. Projekt zbiera fundusze za pośrednictwem Kickstartera, a jego cena startowa została ustalona na 18,98 USD. 

Źródło: Tomshardware

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy