YouTube banuje kanały związane z grupą Oath Keepers

Borys Francuz Borys Francuz Newsy

Serwis YouTube niedawno zablokował i usunął ze swoich zasobów dwa kanały bezpośrednio powiązane z amerykańską skrajnie prawicową milicją antyrządowa. Oath Keepers są odpowiedzialni między innymi za atak na Kapitol Stanów Zjednoczonych w 2021 roku.

YouTube pozbywa się kontrowersyjnych kanałów

Oath Keepers zbanowane przez YouTube

Dwa konta zarejestrowane w serwisie YouTube zostały dezaktywowane i permanentnie zbanowane spółkę zależną od Google. Kanały były bezpośrednio powiązane z grupą Oath Keepers. Powód usunięcia? Co ciekawe nie było to nic związanego z treścią filmów publikowanych na kanałach, ale fakt, że niektórzy członkowie grupy zostali oskarżeni o współudział w zeszłorocznym ataku na Kapitolu.

Jeden ze zbanowanych kanałów nosił nazwę „Oath Keepers” i zebrał grono blisko 45 tysięcy subskrybentów. Drugi natomiast należał już bezpośrednio do lidera i założyciela grupy — Stewarta Rhodesa. Kanał Amerykanina subskrybowało mniej niż 20 osób. Przypomnijmy, że Rhodesa aresztowano za udział we wspomnianym ataku. Później usłyszał on adekwatne oskarżenia ze strony sądu.

Zobacz też: Dyrektor Netflixa: Drugi sezon Squid Game? To dopiero początek!

Rzeczniczka serwisu YouTube — Ivy Choi poinformowała, że oba kanały złamały wytyczne dotyczące odpowiedzialności twórców na ich platformie. Podążając za rozporządzeniami, YouTube ma prawo zamknąć kanał, jeśli w prawdziwym sądzie przedstawiono „dobitne dowody popełnienia przestępstwa przez twórcę”. Rzeczniczka dodała również, że ban powiązano z dowodami, które znajdują się w oficjalnych aktach sprawy. Oczywiście mowa tu o procesie dotyczącym ataku na Kapitol 6 stycznia 2021 roku.

Według Departamentu Sprawiedliwości ugrupowanie Oath Keepers komunikowało się ze sobą w sprawie przejęcia Kapitolu za pomocą specjalnych aplikacji szyfrujących wiadomości. Członkowie skrajnie prawicowej grupy od dłuższego czasu wykorzystywali wszelkie platformy społecznościowe, aby szerzyć swoje kontrowersyjne tezy. Mowa tu przede wszystkim o teoriach spiskowych dotyczących pandemii COVID-19. Pierwszym serwisem, który zbanował członków grupy, był Twitter, który uczynił to w 2020 roku. Co ciekawe YouTube oprócz usunięcia obu kanałów ze swojego serwisu zakazał także tworzenia nowych kont przez członków Oath Keepers. Moderatorzy platformy będą skrupulatnie usuwać reuploady starych filmów oraz kanały, które udostępniają treści związane z ugrupowaniem.

Źródło: Engadget

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy