Google Play Games Windows

Gry Google Play Games trafiają na Windows – w gry z Androida zagramy na kompie

Bartosz Szczygielski Bartosz Szczygielski Newsy

Google Play Games to nowa aplikacja dla Windows, która pozwoli nam grać w produkcje z Google Play Store na komputerze. Tak to ma działać w teorii, bo choć polska wersja strony Google Play Games już działa, to niestety w Polsce nie możemy jeszcze z samej aplikacji skorzystać. Google rozpoczęło już jednak testy i jest szansa, że w tym roku sytuacja się zmieni.

Aplikacja Google Play Games dla Windows – gry z Androida na komputerze

Gry android PC Google Play Games

Gry mobilne to jedna z najprężniej i najszybciej rozwijających się gałęzi przemysłu związanego z cyfrową rozrywką. W Google Play Store znajdziemy tysiące gier – jedne bardziej popularne, a inne mniej, ale jest ich naprawdę multum. O popularności gier mobilnych może świadczyć też to, że nawet najwięksi w branży decydują się na wypuszczanie tego typu produkcji, co stanie się z np. Diablo. Smartfony stały się więc kolejną platformą, na której można grać i tym samym trochę wyparły z rynku przenośne konsole. Niby jest Nintendo Switch, a na horyzoncie majaczy już Steam Deck, ale smartfona w kieszeni ma prawie każdy na świecie. To więc pokazuje, że gry mobilne to po prostu ogromna branża, która dalej będzie rozwijana.

Wiadomo, że gry mobilne przeznaczone są na smartfony, ale Google nie zamierza ograniczać się tylko do tej platformy. Oficjalnie wystartowały już testy aplikacji dla Windows, która nazywa się Google Play Games. Polska wersja strony nie pozwala jeszcze na przystąpienie do beta testów, ale można zapisywać się tam na listę i kiedy taka możliwość się pojawi, dostanie się odpowiednie powiadomienie. Można podejrzewać, że Google Play Games w Polsce zadebiutuje jeszcze w tym roku. Obecnie testy ograniczone są tylko do wybranych rynków (Korea, Tajwan oraz Hongkong), ale Google zapewnia, że szybko pójdzie z tym dalej.

Zobacz też: Masz jeszcze darmowe konto na G Suite – niedługo przestanie być darmowe.

Co ma w ogóle oferować aplikacja Google Play Games dla Windows i PC? Najprostszą odpowiedzią będzie taka, że dzięki niej będzie można grać w gry mobilne na komputerze.

Gry z Androida na PC – może być ciekawie

Google Play Games Windows

Wiadomo, że gry mobilne są różne i wielu mogą kojarzyć się z prostymi łamigłówkami czy puzzlami. Jednak w Google Play Store znajdziemy także ambitniejsze produkcje i takie, które faktycznie mogą wyglądać interesująco na monitorze komputera. Nie jest jednak tak, że każda produkcja pójdzie nam na komputerze, bo jednak aplikacja Google Play Games ma swoje minimalne wymagania do działania, ale o nich za chwilę. Korzystanie z aplikacji ma przynieść kilka ciekawych rozwiązań, a wśród nich nie tylko większy wyświetlacz. Przede wszystkim będzie można korzystać do grania z klawiatury oraz myszy, co w wielu przypadkach może być bardzo przydatnym rozwiązaniem.

Dodatkowo Google zapewnia pełną synchronizację miedzy urządzeniami. Oznacza to, że postępy w grze osiągnięte na komputerze, zapiszą się w wersji mobilnej i w drugą stronę. To z pewnością przyciągnie graczy, którym zależy na możliwości kontynuowania rozgrywki w dany tytuł na innej platformie. Ma być wspierany także system osiągnięć, więc Google Play Games dla Windows będzie po prostu rozszerzeniem możliwości dla graczy skupionych na mobilnej rozgrywce.

Wymagania sprzętowe Google Play Games

Google Play Games Windows

Przejdźmy teraz do tego, jaki komputer trzeba będzie mieć, by w ogóle skorzystać z gier na Androida na PC? Oczywiste jest to, że potrzebny będzie nam system Windows 10 (v2004 lub wyższy) oraz dostęp do konta administratora systemu. Do tego dochodzi jeszcze dysk SSD i minimum 20 GB miejsca na nim. Kolejnym wymogiem jest minimum 8 GB RAM, a także procesor ośmiordzeniowy. Google zaleca także korzystanie z odpowiedniej karty graficznej, a na stronie pomocy producenta widniej już nawet rozpiska takich kart. Widać więc, że jednak nie na każdym sprzęcie uda się grać w gry z Androida na Windows.

 • NVIDIA GeForce GTX 600, 700, 800, 900 lub 10
 • Seria NVIDIA Volta
 • NVIDIA GeForce 16, 20 lub 30
 • Grafika Intel Iris Xe Graphics
 • AMD Radeon HD 7790, 7850, 7870, 7950, 7970 lub 7990
 • AMD Radeon HD 8970 lub 8990
 • Seria AMD Radeon R9 200
 • AMD Radeon R7/R9 300
 • AMD Radeon RX 400
 • Seria AMD Radeon RX 570, 580 lub 890
 • Seria AMD Radeon RX Vega
 • AMD Radeon VII
 • AMD Radeon RX 5000 lub 6000

Źródło: Google Play Games

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy