Google G Suite

Korzystałeś z darmowego konta Gmail na G Suite – Google przestanie być dla Ciebie darmowe

Bartosz Szczygielski Bartosz Szczygielski Newsy

Darmowe konta Gmail na G Suite to coś, co już od ładnych paru lat nie jest dostępne dla użytkowników. Jednak ci, którzy założyli konta na samym początku działania usługi, mieli do nich darmowy dostęp. Google poszło im wtedy na rękę, a teraz po kilkunastu latach sytuacja się zmieniła. Osoby, które do tej pory nie płaciły za korzystanie z usługi, będą musiały to robić już za parę miesięcy lub przygotować się na migrację.

Koniec darmowych kont Gmail w G Suite – dobrze przygotować się na zmiany

Google Workspace

Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że Gmail jest darmowy. Podobnie jak dostęp do innych aplikacji giganta z Mountain View, czyli Dysku czy Zdjęć Google. Jednak w przypadku rozwiązań biznesowych sprawa wygląda trochę inaczej. Mówimy więc tutaj o poczcie firmowej, więc użytkownicy korzystający z normalnego Gmaila nie powinni się stresować. Przynajmniej na razie nic nie wskazuje na to, że w przyszłości zwykły Gmail będzie płatny. Jednak patrząc na ruchy Google można zacząć się zastanawiać, czy coś się w tej kwestii nie zmieni. Wiadomo za to, że teraz zmieniają się zasady dla osób, które korzystają z poczty i innych usług podpiętych pod parasolem G Suite (obecnie Workspace).

Google zaczęło bowiem informować swoich klientów, że jeżeli do tej pory korzystali z darmowego konta, to niedługo będą przeniesieni na płatną jego wersję. Takie przenosiny zaplanowano na 1 maja 2022 roku, czyli na podjęcie odpowiednich kroków użytkownicy mają jeszcze kilka miesięcy. Jeżeli użytkownik sam nie zdecyduje o tym, jaki plan cenowy ma dla siebie wybrać, firma zrobi to za niego. Jednak do 1 lipca dalej będzie można korzystać z usług w wersji darmowej, a dopiero po tej dacie Google zacznie pobierać od nas opłaty.

Zobacz też: Przyszłość bez baterii – OPPO ma na to plan.

Usługa G Suite, która ostatnio została zamieniona na Workspace, to oferta skierowana głównie do firmy. W ramach comiesięcznej opłaty dostaje się od Google pełen zestaw narzędzi do tego, by prowadzić swoja działalność. W to wchodzi m.in. firmowa poczta e-mail, dodatkowe miejsce w chmurze Google czy możliwość prowadzenia większych spotkań on-line. Oczywiście jest też dostęp do Arkuszy, Kalendarza czy Dokumentów.

Google daje i odbiera

Google Workspace darmowe koniec

Dziś nie ma już możliwości założenia takiego konta i nie płacenia za nie. Zanim pojawiło się Workspace, wcześniej mieliśmy G Suite, a jeszcze wcześniej Google Apps. Google przed wieloma latami oferowało dostęp do specjalnej i darmowej wersji G Suite, którą nazwano legacy free edition. Jednak zaprzestano jej oferowania pod koniec 2012 roku, ale użytkownicy, którzy wtedy mieli już swoje darmowe konta, mogli z nich korzystać dalej na tych samych zasadach. To miał być ukłon ze strony Google, ale jak widać czas uprzejmości się skończył.

Dla wielu użytkowników, którzy korzystali do tej pory z tej właśnie wersji, zmiana na płatny plan może być niemiłym zaskoczeniem. Nie trudno wyobrazić sobie firmy, które zbudowały swoje infrastruktury w oparciu o rozwiązanie Google, a w tym pocztę firmową z gromadzonymi przez laty kontaktami. Teraz ci wszyscy użytkownicy staną przed niełatwym wyborem – albo zdecydują się zapłacić Google albo będą musieli szukać alternatywy. Szczęście w nieszczęściu jest takie, że mają na to sporo czasu. Muszą jednak liczyć się z tym, że jeżeli po 1 lipca 2022 roku Google nie odnotuje płatności, może zablokować konto na okres 60 dni. Później takie konto po prostu zostanie zlikwidowane. Użytkownicy i administratorzy powinni już dostać stosowną informację na ten temat lub dotrze do nich w najbliższym czasie. Warto też skorzystać z oficjalnej strony Google, która tłumaczy dokładnie nadchodzącą zmianę. Jeżeli ktoś przegapi założone przez Google terminy, może go czekać bardzo niemiła niespodzianka.

Ile kosztuje teraz Google Workspace?

Google Workspace ceny

Przy dużej liczbie kont, przejście na Google Workspace może być solidnym ciosem dla portfela. Wersja Business Starter obecnie kosztuje 20,70 złotych (przecena z 23 zł) miesięcznie za użytkownika. Business Standard wyceniono na 41,40 złotych miesięcznie za użytkownika, a Business Plus na 69 złotych miesięcznie za użytkownika. Tutaj można mieć maksymalnie do 300 użytkowników. Jeżeli chcemy więcej, należy już skontaktować się z Google i wybrać plan Enterprice, który wyceniany jest indywidualnie. Mnożąc powyższe wartości przez liczbę kont, można złapać się za głowę, a szczególnie wtedy, kiedy byliśmy przyzwyczajeni do darmowego dostępu do usługi.

Źródło: Google / The Verge

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy