Tonga odcięta od internetu — powodem erupcja wulkanu

Borys Francuz Borys Francuz Newsy

Do niebezpiecznej sytuacji doszło w archipelagu Tonga. Państwo o tej samej nazwie zaskoczyła erupcja wulkanu. W następstwie tego wydarzenia zmarły trzy osoby, a cały kraj nie ma dostępu do internetu.

Wulkan pozbawił Tongę internetu

Tonga

Aktualnie cały naród liczący trochę ponad sto tysięcy osób zmaga się ze skutkami erupcji wulkanu. Tonga to małe państwo na południowym Pacyfiku składające się z blisko dwustu wysp. Według agencji Reuters rząd kraju poinformował, że dostęp do internetu jest niemożliwy po tym, jak wybuch wulkaniczny uszkodził jedyny podmorski światłowód. Chociaż przedstawiciele Tonga nie podzielili się jeszcze wstępnymi szacunkami, Craige Sloots z Southern Cross Cable Network powiedział, że naprawa kabla może zająć nawet dwa tygodnie.

Slootsa twierdzi, że przywróceniem światłowodu do życia zajmie się statek naprawczy. Załoga przez dziewięć dni będzie podróżować z Papui-Nowej Gwinei do Tonga. Następnie czas samej naprawy jest zależny od rozmiarów zniszczeń oraz tego, czy wulkan Hunga Tonga-Hunga Ha’apai będzie wciąż aktywny. Kabel ciągnie się przez 827 kilometrów i jest zabezpieczony przekaźnikami na wyspie Fidżi.

Zobacz też: Premiera Dying Light 2 opóźniona… ale tylko na Nintendo Switch!

Co ciekawe Tonga zabezpieczyła się na takie wydarzenia. Kraj w 2019 roku zawarł 15-letnią umowę na dostęp do satelitarnego internetu z Kacific. Niestety według informacji ZDNet pomiędzy dostawcą a rządem Tonga doszło do sporu, który uniemożliwia włączenie usług. W kraju urzędnicy wciąż pracują nad przywróceniem dostępu do internetu.

Ostatnie wydarzenia w Tonga podkreślają, jak ważny jest dostęp do internetu w krajach wyspiarskich. Aktualnie mieszkańcy wysp są pogrążeni w rozpaczy oraz nie mają dostępu do świata zewnętrznego. Wiele państw, które znajdują się na odległych krańcach globu, są połączone z nim właśnie światłowodami. Ewentualne usługi satelitarne są bardzo drogie oraz często awaryjne ze względu na pogodę.

Źródło: Engadget

    Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

    Partner poradnika:

    Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
    Impression Tag
    Sprawdź najnowsze wpisy