czujnik gazowego nadtlenku wodoru

Czujnik do wykrywania gazowego nadtlenku wodoru — chemicy już nad nim pracują

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Chemicy z Uniwersytetu Łódzkiego pracują nad wynalazkiem, jakim jest czujnik do wykrywania gazowego nadtlenku wodoru. W tym celu współdziałają z Narodowym Instytutem Chemicznym ze Słowenii. Żeby zrealizować projekt, pozyskano ponad 1,2 mln zł z Unii Europejskiej.

Czujnik do wykrywania gazowego nadtlenku wodoru — do czego może się przydać?

Nadtlenek wodoru (H2O2) jest stosowany m.in. w przemyśle farmaceutycznym, chemicznym oraz spożywczym. Może pełnić rolę środka dezynfekującego lub sterylizującego. Nadtlenek wodoru o stężeniu 85–98% jest również używany jako utleniacz paliwa rakietowego oraz paliwa do okrętów podwodnych.

Podwyższone stężenie gazowego H2O2 może jednak zwiększać ryzyko wystąpienia chorób takich jak astma i rak płuc. Sektor przemysłowy i naukowcy nie dysponują jednak prostymi czujnikami, które wykrywają H2O2 w fazie gazowej. Rozwiązanie tego problemu mają przynieść badania realizowane we współpracy z partnerem ze Słowenii pod kierownictwem prof. Valentina Mircheskiego z Wydziału Chemii UŁ.

Czytaj także: Nadchodzi iSIM – Qualcomm chce nam zmniejszyć telefony i zastąpić eSIM

W projekcie skoncentrujemy się na opracowaniu przenośnych, szybkich i niezawodnych elektrochemicznych czujników gazowego nadtlenku wodoru (H2O2), zdolnych do wykrywania w miejscu występowania – wyjaśnia dr Dariusz Guziejewski z Wydziału Chemii UŁ. Badacze chcą stworzyć małe urządzenie, łatwe do zainstalowania w pomieszczeniach, a także na zewnątrz. Opracowany system detekcji H2O2 ma zwiększyć bezpieczeństwo ludzi i poprawić jakość ich życia.

źródło: Nauka w Polsce

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy