Karta SIM

Nadchodzi iSIM – Qualcomm chce nam zmniejszyć telefony i zastąpić eSIM

Bartosz Szczygielski Bartosz Szczygielski Newsy

eSIM dalej nie jest specjalnie popularnym rozwiązaniem, a Qualcomm już ma dla niego następcę, czyli iSIM. Nazwa podobna, a i samo zastosowanie także, więc dla większości użytkowników wprowadzona zmiana może nie być nawet zauważalna. Co innego dla producentów smartfonów, którzy na technologii iSIM mogą wiele zyskać. Teoretycznie użytkownicy także, choć do zobaczenia zmian jeszcze daleka droga.

Qualcomm iSIM – nadchodzi następca eSIM

Qualcomm iSIM

Klasyczne karty SIM to element smartfonów, który jest z nami od dawna. Wprawdzie przez ostatnie lata trochę się w tej kwestii zmieniło, ale głównie w samym rozmiarze dostępnych kart. Mamy przecież Micro SIM czy Nano SIM, ale dalej sama taka karta SIM jest czymś, bez czego nasz smartfon staje się o wiele mniej użyteczny. Wprawdzie można wykonywać połączenia alarmowe, ale dobrze wiemy, że to niewystarczające. W końcu korzystanie z sieci czy po prostu wykonywanie połączeń telefonicznych jest uwarunkowane kartą SIM. Jakiś czas temu pojawiła się jednak nowa opcja, a mianowicie eSIM (Embedded SIM). Mowa tutaj o układzie, który sprawia, że fizyczna karta SIM nie jest już potrzebna i mówimy o czymś, co można nazwać wirtualną kartą SIM. Obecność układu odpowiedzialnego za eSIM w telefonie czy smartwatchu sprawia, że można zapomnieć o zwykłych kartach, choć takie układy nie są jeszcze montowane we wszystkich smartfonach.

Samo eSIM może być ułatwieniem dla użytkowników. I choć to dalej nowość, to Qualcomm zaprezentował swój pomysł na rozwinięcie tego rozwiązania. Mowa o iSIM, które ma przejąć zadania eSIM, ale sam układ nie będzie montowany już na płycie głównej. Ten ma być bowiem zintegrowany z SoC urządzenia. Innymi słowy znajdzie się tam, gdzie znajduje się karta graficzna czy modem. Sam moduł iSIM stanie się integralną częścią całego SoC. Qualcomm prezentując iSIM nie rozwija sam tego pomysłu. Razem z nim robi to jeszcze sieć Vodafone oraz firmę hales.

Zobacz też: Samsung oficjalnie zaprezentował procesor Exynos 2200.

Co może zmienić iSIM w smartfonach?

Qualcomm iSIM

Zintegrowany z SoC moduł iSIM ma przynieść użytkownikom kilka korzyści. Jedną z nich jest to, że taka implementacja i sama użyteczność iSIM ma dawać możliwość przypisywania wielu kont dla różnych urządzeń. Tym samym będzie można stworzyć dla siebie sieć połączonych urządzeń w Internecie Rzeczy. Widać więc, że przyszłość według Qualcomma nierozerwalnie połączona jest z ideą szybkiego dostępu do różnego rodzaju urządzeń w ramach jednego, głównego modułu. Zanim to jednak nastąpi, minie jeszcze chwila. Samo iSIM dalej jest rozwijane, choć ponoć prace są już na bardzo zaawansowanym etapie. Czy to oznacza, że w nowych jednostkach od producenta znajdzie się już iSIM? Na to chyba jeszcze trochę za wcześnie, ale nie można takiej ewentualności wykluczyć. I z początku zapewne będą to flagowe rozwiązania, a dopiero z czasem iSIM trafi do średniej i niskiej półki.

Jednak iSIM ma być nie tylko czymś, z czego będą korzystali użytkownicy smartfonów. Wyeliminowanie z płyty głównej modułu eSIM i „przerzucenie” iSIM na SoC ma dać producentom więcej przestrzeni. Skoro jeden z elementów zostanie wyeliminowany, można go będzie zastąpić czymś innym. Tutaj Qualcomm nie precyzuje dokładnie, na co znajdzie się miejsce. Może tutaj chodzić o dodatkowe podzespoły odpowiedzialne za pamięć czy aparaty. To może prowadzić także do zmniejszenia rozmiarów samego telefonu. Choć tutaj aż takim optymistom być trudno. Przecież i tak najważniejszym elementem może być wyświetlacz. iSIM ma dawać także lepsze zarządzanie energią, co może przełożyć się na dłuższy czas pracy na jednym ładowaniu. Samo iSIM ma także trafić do innych sprzętów, a więc smartwatchy, tabletów czy laptopów.

Nie można też zapomnieć o wymiarze ekologicznym takiego rozwiązania. Produkcja klasycznych kart SIM pochłania sporo zasobów, a dobrze wiemy, że obecnie wszystkie firmy starają się zużywać ich jak najmniej. Implementacja iSIM może więc przełożyć się na mniejsze zużycie plastiku i papieru. Tutaj jednak mówimy o dalekiej przyszłości, która zakłada całkowite odejście od fizycznych kart SIM. To dziś trudno sobie wyobrazić, ale nie można takiej ewentualności zupełnie pominąć.

Źródło: Qualcomm

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy