Wygląda na to, że w branży IT zarabia się coraz więcej i więcej

Bartosz Szczygielski Bartosz Szczygielski Newsy

Branża IT ma się dobrze, a nawet bardzo dobrze, co mogą potwierdzać występujące w niej zarobki. Portal No Fluff Jobs opublikował ciekawy raport pokazujący, że wzrost wynagrodzeń w branży IT był całkiem spory w 2021 roku. Przynajmniej w niektórych sektorach IT. I mówimy tutaj o wzroście nie tylko na wyższym poziomie, ale także o tych minimalnych stopniach wynagrodzenia. Jak więc wyglądały zarobki w branży IT w 2021 roku?

Branża IT – zarobki idą w górę

Wiadomo, że wynagrodzenie za pracę powinno być adekwatne do umiejętności pracownika. Może nie zawsze tak się dzieje, ale w przypadku branży IT wygląda na to, że tak właśnie jest. Portal No Fluff Jobs, gdzie można znaleźć ogłoszenia o pracę skierowane do osób z różnych sektorów branży IT, opublikował raport „Rynek pracy IT w Polsce w 2021 roku”. I jedną z pierwszych wiadomości jest tak, że według niego nastąpił wzrost wynagrodzeń o 9,5 procent w stosunku do roku 2020. Tutaj mówimy o medianie zarobków z „górnych widełek”, ale to zauważalna różnica. Tutaj mówimy też o specjalistach z konkretnych gałęzi, którzy mogą liczyć na zarobki nawet do 25 tysięcy złotych miesięcznie (netto +VAT). Tyle można dostać będąc specjalistą od cyberbezpieczeństwa. Inżynierowie DevOps mogą liczyć na zarobki do 23,5 tysięcy złotych, a specjaliści od BigData do 22 tysięcy złotych netto. Zresztą wzrosty zostały zauważone także w innych segmentach rynku branży IT.

Gdy popatrzymy na wzrosty wynagrodzeń na umowę o pracę rok do roku, niektóre technologie odnotowały wzrosty o 20, a nawet 30 proc. Taką było m.in. PHP, gdzie mediana dolnych widełek poszła w górę aż o jedną trzecią, a górnych – o 30,4 proc., React (odpowiednio 37,9 proc. i 13,3 proc.), C++ (33,3 proc. i 21,4 proc.) oraz Node.js (29,9 proc. i 22,3 proc.). Rok 2021 dla specjalizujących się w tych technologiach i poszukujących nowych projektów był więc zdecydowanie bardziej atrakcyjny pod względem finansowym.

Tomasz Bujok, współzałożyciel, CEO No Fluff Jobs.

Zobacz też: Co może dać nam aplikacja e-Paragony od Ministerstwa Finansów?

Mediany wynagrodzeń w branży IT w 2021 roku

Spójrzmy teraz na wyniki z raportu, które pokazują, jak kształtowały się mediany wynagrodzeń z różnych gałęzi branży IT w 2021 roku. W przypadku umowy B2B oprócz wyżej wymienionych specjalistów, równie dobrze zarabiali także ludzie od Business Intelligence (15,1-21 tys.), Backendu (14,7-20,1 tys. zł), Fullstacka oraz Mobile (14-20 tys. zł w obu kategoriach). Jeżeli chodzi o umowy o pracę to mediany wynagrodzeń kształtowały się w następujący sposób: Security, DevOps i Big Data  w granicach 12-18 tys. zł brutto; Mobile (12-17 tys. zł brutto), Backend (11-16,5 tys. zł brutto) i Business Intelligence (10,2-16 tys. zł brutto).

Pojawia się coraz więcej ogłoszeń o pracę

Wygląda też na to, że na rynku pojawia się coraz więcej ogłoszeń o pracę z branży IT. Ma to związek z rosnącym zapotrzebowaniem na wyspecjalizowanych pracowników, ale także tym, że coraz więcej firm stawia na nowoczesne rozwiązania. Na portalu No Fluff Jobs w roku 2021 pojawiło się niemal 91 tysięcy ogłoszeń. To wzrost o aż 236 procent w stosunku do roku poprzedzającego (2020). Portal zanotował też znacznie większy ruch, ponieważ odwiedziło go 2,9 milionów użytkowników i odnotowano ponad 30 milionów odsłon. To dało wzrost na poziomie 53 i 25,6 procent. Najwięcej nowych ogłoszeń o pracę na portalu pojawiło się w grudniu, gdzie tych aktywnych ogłoszeń było ponad 11 tysięcy jednocześnie.

Największe i najszybsze zmiany w branży HR dostrzegamy właśnie w firmach IT. Z danych No Fluff Jobs wynika m.in., że już 74 proc. ofert pracy kierowanych do specjalistów i specjalistek z branży, w 2021 roku dotyczyło umowy B2B. W związku z przejściem wielu firm na tryb zdalny, zrezygnowały one z niektórych benefitów oferowanych pracownikom. Do najpopularniejszych, oferowanych w ogłoszeniach o pracę i których wartość procentowa rok do roku nie zmieniła się znacznie, należą m.in. prywatna opieka zdrowotna, praca w międzynarodowych projektach czy karta sportowa.

Magdalena Gawłowska-Bujok, współzałożycielka, COO w No Fluff Jobs.

Źrodło: No Fluff Jobs informacja prasowa

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy