ALFA-CRP w Polsce

Stopień alarmowy ALFA-CRP w całej Polsce — ma związek z cyberatakami na Ukrainie

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Premier podpisał zarządzenie wprowadzające pierwszy stopień alarmowy ALFA-CRP w całej Polsce. To najniższy ze stopni i dotyczy zagrożenia w cyberprzestrzeni. Będzie obowiązywał do 23 stycznia do 23:59 i ma związek z ostatnimi cyberatakami u naszych wschodnich sąsiadów.

Stopień alarmowy ALFA-CRP w całej Polsce

Wprowadzenia stopnia alarmowego ALFA-CRP ma charakter prewencyjny. Jest związane z ostatnimi cyberatakami na Ukrainie, które stanowiły największy taki incydent ostatnich lat. Jego zasięg objął blisko 70 serwisów rządowych. Efektem ataków było również odcięcie dostępu do platformy Diia — ukraińskiego odpowiednika mObywatela. Na zaatakowaniu rządowych stron nie poprzestano. Cyberprzestępcy wykorzystali złośliwe oprogramowanie, żeby dokonać destrukcji danych na zainfekowanych urządzeniach.

W Polsce, w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa odbyło się posiedzenie Zespołu Incydentów Krytycznych. Na podstawie wniosków z tego spotkania oraz po zasięgnięciu opinii ministra spraw wewnętrznych i administracji i szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające stopień alarmowy ALFA-CRP na terenie całego kraju.

Czytaj także: Jak tworzyć silne hasła? Trzy szybkie rady od CERT Polska

Wprowadzenie stopnia alarmowego w praktyce oznacza, że administracja publiczna musi prowadzić wzmożony monitoring bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych na wypadek ewentualnego naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej. Stopień alarmowy CRP można wprowadzić w przypadku zagrożenia o charakterze terrorystycznym, które dotyczy systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej lub systemów wchodzących w skład infrastruktury krytycznej.

źródło: cyfryzacja KPRM

    Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

    Partner poradnika:

    Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
    Impression Tag
    Sprawdź najnowsze wpisy