google mapy

Trzeba przyznać, że w ostatnich dniach Google nie próżnuje w kwestiach aktualizacji swoich aplikacji. Dopiero co informowałem was o  mapach w wersji 9.13 oraz o uaktualnieniu Usług Google Play, a już teraz mogę wam zaprezentować kolejne nowości. Tym razem otrzymaliśmy dwie, dość przydatne zmiany. Niestety, dalej brak możliwości wskazania na trasie miejsc pośrednich, między lokalizacją początkową, a końcową. 

Pierwsza ważna zmiana ma związek z przejrzystością aplikacji. Pojawił się nowy interfejs, który wygląda nowocześniej i jest bardziej intuicyjny. Jak widać na poniższym screenie, już nie musimy ręcznie przełączać między trasą samochodową, tramwajową, rowerową i pieszą – aplikacja sama pokaże nam planowany czas podróży. Oprócz tego (i co jest chyba ważniejsze), mapy z sugerowanymi trasami wreszcie będą rozciągnięte na większości ekranu, a nie jak to było do tej pory – jedynie na małej miniaturce. Było to nieczytelne i powodowało problemy z wyborem idealnego dla nas przejazdu z danego punktu. Informacje o koniecznych manewrach w podróży można łatwo rozwinąć na cały ekran, co także jest sporym ułatwieniem (zdjęcie nr 2).

maps-9.14-59594594

Drugą, ciekawą nowością są statystyki restauracji. Każdorazowo, gdy wybierzemy się w jakieś miejsce, by zjeść ciepły posiłek – będzie to odnotowane w aplikacji. Dzięki temu możemy sprawdzić w jaki dzień jest największy ruch w danym lokalu i przez wzgląd na to – omijać zatłoczone miejsca. Oczywiście są to jedynie dane orientacyjne i nie należy ich brać jako pewnik, niemniej jest to miły dodatek i nieraz może nam pomóc w podjęciu decyzji.

mapy google-9.14-sdsdjsdjs

Mapy zmieniają się na lepsze. Zdecydowanie. Ja sam nie korzystam z żadnych innych, bo te w zupełności mi wystarczają. Irytuje mnie jednak brak opcji, o której wspominałem na początku wpisu. Czasem chciałoby się pojechać z punktu A do punktu B, wstępując przykładowo po drodze do C, D i E. W wersji przeglądarkowej na komputer taka usługa istnieje już od dawna. Niestety, z niewyjaśnionych przyczyn Google ciągle nie chce nam jej udostępnić na urządzenia mobilne – a to przecież głównie z nich korzystamy, chcąc się gdzieś dostać. No cóż, pozostaje nam wyczekiwać kolejnej wersji, która być może pojawi się już niebawem.

    Google News
    Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
    Obserwuj

    Jędrzej Markiewicz

    Konferansjer, trener wystąpień publicznych, felietonista.Oby-niedługo magister Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UAM w Poznaniu.