skanowanie treści SMS-ów

Skanowanie treści SMS-ów obywateli — taki ma być plan rządu na walkę z oszustwami

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Skanowanie treści naszych SMS-ów ma być pomysłem rządu na walkę z plagą oszustw phishingowych i spoofingowych. Jeszcze dziś minister do spraw cyfryzacji w Kancelarii Premiera ma przedstawić założenia ustawy w tej sprawie. Polskie władze liczą na pomoc ze strony operatorów.

Skanowanie treści SMS-ów receptą na oszustwa?

skanowanie treści SMS-ów

Oszustwa SMS w ostatnich miesiącach są prawdziwą plagą. Cyberprzestępcy podszywają się pod znane podmioty (np. firmy kurierskie, banki, operatorów komórkowych) i wysyłają na masową skalę wiadomości, które mają nakłonić nas do kliknięcia załączonego linku. Gdy to zrobimy, trafiamy najczęściej na podrobioną witrynę danego podmiotu. Wpisanie na niej swoich danych sprawia, że trafią one do oszustów. Czasem jesteśmy nakłaniani do zainstalowania aplikacji (np. do odbioru przesyłek lub odsłuchania wiadomości z poczty głosowej), która w rzeczywistości jest groźnym oprogramowaniem infekującym nasz telefon.

Internetowe radio RMF24 ustaliło, że rząd planuje walczyć z tego typu oszustwami przez skanowanie treści SMS-ów. Zajmować mieliby się tym operatorzy komórkowi, na których spoczywałoby również przygotowanie potrzebnych do tego narzędzi. System miały wyłapywać konkretne sformułowania charakterystyczne dla oszustw SMS, np. sformułowania o konieczności dopłaty do przesyłki. Chcemy, żeby operatorzy telekomunikacyjni – dysponując środkami technicznymi i kompletem informacji – wsparli działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa w tym obszarze — mówi cytowany przez RMF24 minister ds. cyfryzacji w kancelarii premiera Janusz Cieszyński.

Czytaj także: Ukraina obwinia Rosję o cyberatak na strony rządowe

Kolejnym pomysłem rządu ma być możliwość zablokowania SMS-ów otrzymywanych nie z konkretnego numeru telefonu, a np. z bramek internetowych. To miałoby powstrzymać oszustów przed jednoczesnym wysyłaniem wiadomości do tysięcy osób. Jak będzie wyglądała finalna propozycja nowych przepisów? Tego dowiemy się po jej oficjalnym przedstawieniu. Ze względu na sam fakt prześwietlania treści wiadomości pomysł może jednak budzić kontrowersje.

źródło: RMF24

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy