Ukraina oskarża Rosję o cyberatak

Ukraina obwinia Rosję o cyberatak na strony rządowe

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Ukraina padła ofiarą cyberataku, który zablokował dziesiątki rządowych stron internetowych. Tamtejsze ministerstwo ds. transformacji cyfrowej obwinia za niego Rosję, oskarżając ją o prowadzenie wojny hybrydowej, której celem jest destabilizacja funkcjonowania państwa i podważenie zaufania do rządu Ukrainy. Podczas gdy urzędnicy nie rozwodzili się nad dowodami łączącymi atak z Rosją, Microsoft podzielił się szczegółami, które sugerują, że to faktycznie Rosja stoi za atakiem.

Ukraina oskarża Rosję o cyberatak

Ukraina oskarża Rosję o cyberatak

Dział Threat Intelligence Center Microsoftu zauważył, że kod był czysto destrukcyjnym złośliwym oprogramowaniem przebranym za ransomware. Zawierał notatkę z żądaniem okupu, portfel Bitcoin i zaszyfrowany identyfikator wiadomości, ale nie posiadał mechanizmu odzyskiwania — w rzeczywistości wymazywał Master Boot Record (element dysku twardego, który mówi komputerowi, jak załadować system operacyjny) i pobierał złośliwe oprogramowanie przeznaczone wyłącznie do uszkadzania plików. Wszystkie znane cele znajdują się na Ukrainie i nie ma żadnych widocznych powiązań między tą kampanią a innymi grupami. Wygląda to więc na dość nieudolną próbę zatarcia po sobie śladów. 

Zobacz też: Naukowcy odkryli super-księżyc – gigantyczne ciało niebieskie

Rosja zaprzeczyła, jakoby brała udział w cyberataku. Rzecznik prezydenta Putina powiedział, że Ukraina zrzuca wszystko na Rosję, nawet złą pogodę. Pamiętajmy jednak o sytuacji w Donbasie, aneksji Krymu i ostatnich ruchach rosyjskich wojsk na granicy z tym państwem. Mówi się nawet o realnej wizji ataku, więc sytuacja w regionie jest niezwykle napięta.

Źródło: Tomshardware

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy