Mango Pi MQ Pro

Mango Pi – odpowiednik Raspberry Pi Zero, ale bez ARM

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Komputery SBC są zwykle nazywane klonami Raspberry Pi. I trudno się temu dziwić, ponieważ zwykle powstają one wedle tego samego schematu: małe rozmiary, piny GPIO i procesor ARM. Oczywiście są od tej zasady pewne wyjątki, jak LattePanda, której sercem jest procesor Intela w architekturze x86-64 i skupia się na platformie Arduino. Chociaż tutaj trudno mówić o klonie, a raczej jest to odpowiednik dedykowany nieco innym celom — zwłaszcza w wariancie nomen omen Delta, który osiągami może zawstydzić tanie netbooki. Teraz jednak pojawiło się Mango Pi MQ Pro, które już samą swoją nazwą nawiązuje do Raspberry Pi. Ma jednak pomysł na to, jak się wyróżnić.

Mango Pi MQ Pro

Mango Pi MQ Pro

Ten niepozorny SBC jest odpowiednikiem Raspberry Pi Zero, ale bez procesora ARM. Zamiast tego znajdziemy tam układ w architekruze RISC-V. MangoPi pojawiło się w serii wpisów na Twitterze i wygląda na dobry wybór dla tych, którzy ideę open source przekładają nie tylko na oprogramowanie, ale i na sprzęt. Jego mózgiem jest układ Allwinner D1, czyli dość skromny jednordzeniowy, 64-bitowy układ o taktowaniu 1 GHz. Pamięć RAM może wynosić od 512 MB do 2 GB, czyli pod tym względem daje większe możliwości, niż klasyczne Raspberry Pi Zero. Jeśli chodzi o porty, to jest równie skromnie, co w Pi Zero, ale producent nie zdecydował się na półśrodki. I tak znajdziemy tu 2 × USB Typu-C (zamiast micro USB), HDMI (zamiast mini HDMI), 40-pinowy GPIO (kompatybilność z Pi do potwierdzenia) i złącze ekranu. Jeśli zaś chodzi o łączność bezprzewodową, to jest tu Bluetooth i Wi-Fi.

Zobacz też: Samsung Galaxy Tab S8 to trzy tablety, a wśród nich prawdziwy olbrzym! Specyfikacja i wygląd w Sieci

Nie ma zbyt wielu dodatkowych informacji na temat MQ Pro. Oficjalna strona internetowa niewiele mówi, a repozytorium GitHub jest puste. Nie jest to raczej oszustwo, ponieważ Mango Pi wydało wcześniej mikro kontroler MQ — chociaż ten trudno znaleźć w sprzedaży. Na sprzęcie tym działa Tina Linux, Xboot i RTT-smart, więc powinniśmy się spodziewać, że zobaczymy je na nowej płycie, a ostatnie pojawienie się RISC-V w głównym jądrze Linuksa może sprawić, że bardziej znane dystrybucje trafią na nowe SBC. Konto na Twitterze twierdziło w zeszłym miesiącu, że będzie portować Debiana na swoją platformę. Niestety, wciąż nie wiadomo kiedy Mango Pi MQ Pro trafi na rynek, ani jaka będzie jego cena.

Źródło: Tomshardware

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy