ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
ścinki papieru zamiast telefonów

Oferowała telefony i konsole — zamiast nich wysyłała swoim ofiarom… ścinki papieru

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Ścinki papieru zamiast telefonów i konsoli otrzymały tysiące osób z całej Polski, które postanowiły kupić elektronikę od pewnej mieszkanki Łodzi. Policja zatrzymała 30-latkę, która oszukiwała kupujących w sieci ludzi. Grozi jej do 8 lat pozbawienia wolności.

Ścinki papieru zamiast telefonów

fot. KWP Łódź

Materiał dowodowy wskazuje na to, że mieszkanka Łodzi od maja 2020 roku do stycznia 2022 roku wyłudziła nawet milion złotych. 30-latka zakładała fałszywe sklepy internetowe i prowadziła działalność na portalach aukcyjnych. Oferowała głównie telefony i konsole do gier, których tak naprawdę nie posiadała. Gdy ktoś chciał kupić sprzęt, generowała etykietę i wysyłała paczkę klientowi. Problem w tym, że w środku zamiast elektroniki były jedynie ścinki papieru.

Potwierdzenie w systemie odbioru powodowało niestety przelanie środków wpłaconych przez kupującego na rachunek wskazany przez oszustkę. Rachunki pozyskiwała przez wystawianie ogłoszeń o możliwości udzielenia pożyczek. Zainteresowanym polecała założenie rachunków bankowych i przesłanie danych niezbędnych do korzystania z nich. Ponad 100 kont wykorzystywała w celu przyjęcia i ukrycia wyłudzonych przy sprzedaży pieniędzy — wyjaśnia policja.

Policjanci do walki z cyberprzestępczością z komendy wojewódzkiej w Łodzi wraz z Prokuraturą Rejonową dla Łodzi-Widzewa prowadzili czynności związane z opisywanymi oszustwami. 10 stycznia policjanci zatrzymali 30-letnią kobietę, przeszukali jej miejsce pobytu oraz leasingowane auta i zabezpieczyli gotówkę, nośniki i zapiski związane z działalnością przestępczą.

Czytaj także: Kolejne oszustwo SMS – Poczta Polska ostrzega przed dopłatami do paczek

Śledczy ustalili również kilka kont wykorzystywanych do oszustw i wystąpili o zablokowanie środków, które się na nich znajdują. Będą one zabezpieczone na poczet grożącej kary. Mieszkanka Łodzi usłyszała już zarzuty dotyczące 20 pokrzywdzonych, od których wyłudziła 48 tysięcy złotych. Policja próbuje ustalić pozostałe ofiary i do nich dotrzeć. 30-latce grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

źródło: KWP Łódź

Sprawdź najnowsze wpisy