ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
RISC-V w jądrze Linuksa

RISC-V zyskuje kompatybilność z głównym nurtem Linuksa

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

RISC-V jest najnowszą architekturą procesorową, która trafiła do jądra Linuksa. Wsparcie dla SoC StarFive JH7100 pojawiło się w wersji 5.17. Tym samym możliwy jest istny wybuch popularności tej całkowicie wolnej i niezależnej architektury, co może być kluczowe dla fanów ideologii Open Source w czasach dość niepewnej sytuacji ARM. Co ciekawe, w tym samym czasie Snapdragon 8 Gen 1 od Qualcomm również znalazł się w jądrze Linuksa. 

RISC-V w jądrze Linuksa

RISC-V w jądrze Linuksa

Wsparcie dla StarFive JH710 zostało włączone do jądra Linux 5.17, wraz ze wsparciem dla prototypowego komputera BeagleV Starlight, który nigdy nie trafił do masowej produkcji. Warto na chwilę się cofnąć i skupić na wspomnianym wyżej procesorze. StarFive JH7100, jest to SoC z dwoma 64-bitowymi rdzeniami U74 pracującymi z częstotliwością 1,5 GHz. Nie posiada on wbudowanego GPU 3D, ale obsługuje wyjście 4K przez port HDMI. Obsługuje pamięci LPDDR3 i LPDDR4, Gigabit Ethernet, wbudowaną pamięć flash, karty SD, Wi-Fi oraz różne moduły kamer i panele LCD. SBC wyposażone w ten układ są nawet wyposażone w rząd pinów GPIO, jak Raspberry Pi. Jeśli zaś chodzi o wydajność, to rdzenie U74 są zbliżone do ARM Cortex A55, następcy układu Cortex A53. 

Zobacz też: Dobra wiadomość: Sony zwiększa produkcję konsol. Zła wiadomość: nie chodzi o PS5

Jak możemy przeczytać w pull request, który wprowadza wsparcie SoC w Linuksie:

Ten SoC zapowiada się na pierwszą użyteczną, tanią platformę dla RISC-V.

Byłoby wspaniale zobaczyć tanie komputery działające pod kontrolą Ubuntu lub Debiana, dodając otwartego konkurenta dla architektur X86 i Arm.

Źródło: Tomshardware

Sprawdź najnowsze wpisy