ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
20 tysięcy zmodernizowanych latarni

Prawie 20 tysięcy zmodernizowanych latarni — Tauron podsumowuje rok

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Blisko 20 tysięcy zmodernizowanych latarni to osiągnięcie firmy Tauron w 2021 roku. Spółka wymieniała lampy sodowe na nowoczesne rozwiązania typu LED. Taka zmiana przynosi duże oszczędności.

Prawie 20 tysięcy zmodernizowanych latarni

20 tysięcy zmodernizowanych latarni

Tauron obsługuje około miliona punktów świetlnych na terenie województw dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego i małopolskiego. Na koniec 2021 roku co dziesiąta lampa na tym obszarze była LEDowa. Wymiana lamp sodowych na oprawy LEDowe przynosi nawet 70% oszczędności energii. Jest to więc opłacalne dla samorządów.

W ubiegłym roku Tauron zainstalował w obsługiwanych samorządach 19,5 tysiąca nowoczesnych opraw LEDowych. Spółka wylicza, że przy założeniu, że średnia moc lamp nowego typu to 80 W i świecą one ok. 12 godzin na dobę, to będą one potrzebowały ok. 7 mln kWh energii elektrycznej w ciągu roku. Taka sama liczba trzystuwatowych lamp sodowych w analogicznym czasie zużyłaby 25,5 mln kWh energii. Oszczędność energii i w konsekwencji pieniędzy to jednak nie wszystkie zalety. Modernizacja infrastruktury oświetleniowej pozwala również zredukować emisję CO2.

Jedną z największych ubiegłorocznych inwestycji była wymiana przestarzałego oświetlenia drogowego w Bytomiu. Mowa o 7,5 tys. opraw LEDowych. Wcześniej magistrat w ten sam sposób zmodernizował lampy należące do miasta. Tym samym Bytom staje się jednym z pierwszych miast w Polsce w całości oświetlających strefę publiczną LEDami. A ma się czym pochwalić, bo mówimy o 10 tys. punktów świetlnych – mówi Piotr Apollo, wiceprezes zarządu Tauron Nowe Technologie.

Czytaj także: Pay by plate trafi na Circle K – automatyczne płatności także w naszym kraju

Na wymianę oświetlenia decydują się czasem również małe samorządy. Przykładem może tu być pięciotysięczna gmina Murów w woj. opolskim, gdzie Tauron zainstalował w ubiegłym roku prawie 700 energooszczędnych lamp.

źródło: informacja prasowa

Sprawdź najnowsze wpisy