ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Oszuści umieszczają QR na parkomatach

Oszuści umieszczają kody QR na parkometrach, aby wykraść dane dotyczące płatności

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Nigdy nie lekceważ podstępności oszustów. Liczba sposobów, na jakie pozbawione skrupułów typy mogą ukraść pieniądze ludziom, zwłaszcza tym mniej obeznanym z technologią, jest zawrotna. Schemat odkryty ostatnio w kilku amerykańskich miastach polega na umieszczeniu naklejek QR na parkometrach, które kierują użytkowników na fałszywe strony, które następnie zbierają szczegóły płatności ofiar.

Oszuści umieszczają QR na parkomatach

The Verge donosi, że organy ścigania w Austin i San Antonio wydały ostrzeżenia w okresie świątecznym po odkryciu wielu naklejek z kodami QR pojawiających się na parkometrach. Co prawda pewne elementy jak, chociażby adres strony, wskazywały, że jest tu coś nie tak, to i tak przynajmniej kilkadziesiąt osób padło ofiarami oszustów. Lokalne władze radzą wszystkim, którzy mogli wprowadzić swoje dane do fałszywej witryny, aby złożyli zawiadomienie na policję i zablokowali swoje karty płatnicze w banku. Na pewno więc przestępcom nie można odmówić kreatywności. Szkoda tylko, że ją wykorzystali w taki sposób.

Zobacz też: Bestsellery Steama w super promocji. Masa gier na PC przeceniona na środek tygodnia!

Co prawda oszustwo to miało miejsce w USA, jednak dość szybko może stać się inspiracją dla typków spod ciemnej gwiazdy w reszcie świata. Dlatego też warto pamiętać, że najbezpieczniejszymi metodami płacenia za miejsce parkingowe, czy bilety jest gotówka lub dedykowane temu aplikacje. Warto bowiem mieć na uwadze, że płacenie za coś za pośrednictwem strony otworzonej z naklejki z kodem QR, która się znajduje w miejscu publicznym, nie jest zbyt bezpieczną praktyką.

Źródło: TheVerge

Sprawdź najnowsze wpisy