ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Rekordowa liczba cyberataków w 2021 roku

Rok 2021 pobił niechlubny rekord pod względem cyberataków

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Liczba cyberataków na sieci korporacyjne wzrosła o 50 procent w 2021 roku w porównaniu z rokiem poprzednim i osiągnęła rekordowy poziom 925 ataków tygodniowo na organizację. Warto tu jednak podkreślić, że na kształt tych statystyk wpłynął głównie grudzień 2021, podczas największego nasilenia zagrożenia związanego z Log4J.

Rekordowa liczba cyberataków w 2021 roku

Luka Log4J pojawiła się na początku grudnia i szybko przekształciła się w poważny problem. Amit Yoran, szef firmy Tenable, opisał ją jako największą, najbardziej krytyczną lukę ostatniej dekady — a być może nawet największą w historii współczesnej informatyki. Firma Check Point Research w swoim najnowszym raporcie stwierdziła, że branże edukacyjne i badawcze doświadczyły największej liczby ataków w 2021 roku, ze średnią 1605 ataków na organizację każdego tygodnia. Sektor wojskowy i rządowy również odnotował wzrost ataków, przeprowadzając średnio 1079 ataków tygodniowo, co daje 47-procentowy wzrost rok do roku. Pod względem geograficznym, Afryka została najbardziej dotknięta przez cyberataki, następnie APAC (regiony Azji i Pacyfiku), Ameryka Łacińska, Europa i Ameryka Północna. Wzrost częstotliwości ataków w ujęciu rok do roku wahał się od 13% w Afryce do 68% w Europie.

Zobacz też: 26-latek włamał się do paczkomatu i ukradł laptopa, którego… sam zamówił

Firma zaleca podzielenie sieci na segmenty i umieszczenie pomiędzy nimi silnych zabezpieczeń typu firewall i ISP, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji w całej sieci. Podkreśla także, że dobrym pomysłem jest również edukowanie pracowników w zakresie rozpoznawania oznak potencjalnych zagrożeń i szkolenie ich w zakresie natychmiastowego zgłaszania nietypowych odkryć zespołom bezpieczeństwa.

Źródło: TechSpot

Sprawdź najnowsze wpisy