ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Przełom w produkcji UltraRAM

Przełom w rozwoju UltraRAM – pamięć operacyjna i masowa staną się jednym

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Naukowcy z Wydziału Fizyki i Inżynierii Uniwersytetu Lancaster w Wielkiej Brytanii opublikowali pracę opisującą przełom w masowej produkcji pamięci UltraRAM. Badacze pracowali nad tym nowym typem pamięci przez kilka lat ze względu na jego bardzo atrakcyjne właściwości, a najnowszy przełom oznacza, że masowa produkcja na waflach krzemowych może być w zasięgu ręki. UltraRAM jest opisywany jako technologia pamięci, która łączy w sobie nieulotność pamięci do przechowywania danych, jak flash, z szybkością, energooszczędnością i wytrzymałością pamięci roboczej, jak DRAM.

Przełom w produkcji UltraRAM

Przełom w produkcji UltraRAM

Co ważne, UltraRAM na krzemie może być uniwersalnym typem pamięci, który pewnego dnia zaspokoi wszystkie potrzeby pamięci zarówno RAM, jak i pamięci masowej w komputerach, smartfonach, czy innych urządzeniach. Jednakże widzieliśmy już kilka podobnie zapowiadanych pomysłów, które upadły; rezystancyjny RAM, magnetooporowt RAM i pamięć zmiennofazowa nie wywarły takiego wpływu, jaki przewidywały niektóre początkowe doniesienia. Dlatego też warto traktować także te rewelacje z pewnym dystansem. Tym, co wyróżnia UltraRAM, na tle wyżej wspomnianych technologii jest to, że wykorzystuje unikalne właściwości półprzewodników złożonych, powszechnie stosowane w urządzeniach fotonicznych, takich jak LED, lasery i detektory podczerwieni, które mogą być teraz masowo produkowane na krzemie. Co więcej, naukowcy twierdzą, że rozwiązanie to przewyższa technologię testowaną na płytkach półprzewodnikowych z arsenku galu. 

Zobacz też: Liczysz na tanią konsolę PlayStation 5? Uważaj na fałszywe sklepy

Niektóre ekstrapolowane liczby dotyczące UltraRAM mówią, że będzie ona oferować czas przechowywania danych wynoszący co najmniej 1000 lat, a jej szybkość przełączania i wytrzymałość na cykle program-erase jest sto do tysiąca razy lepsza niż w przypadku pamięci flash. Dodając te cechy do DRAM-owej prędkości, energooszczędności i wytrzymałości, ten nowatorski typ pamięci brzmi jak coś zbyt pięknego, aby mogło być prawdziwe. Jedno jest pewne: nawet jeśli wejdzie to w życie to — przynajmniej w swoich początkach — tanie nie będzie. Natomiast dotychczasowi producenci pamięci masowej i RAM raczej nie będą zachwyceni tym rozwiązaniem.

Źródło: Tomshardware

Sprawdź najnowsze wpisy