ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Człowiek z sercem świni zmarł

Człowiek o świńskim sercu – to nie pokrętna metafora, a przełom w nauce

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

W desperackiej próbie ratowania życia 57-letniego mężczyzny, lekarze z University of Maryland School of Medicine dokonali medycznego odkrycia. Według Associated Press, w miniony piątek, w ramach eksperymentalnej procedury, chirurdzy z powodzeniem przeszczepili pacjentowi serce świni. W ten sposób medycy pokazali, że genetycznie zmodyfikowany organ zwierzęcy może przetrwać i funkcjonować w ludzkim ciele bez natychmiastowego odrzucenia.

Człowiek z sercem świni

Człowiek z sercem świni

Trzy dni po zabiegu David Bennett, osoba, która poddała się operacji, żyje i ma się dobrze, a przynajmniej tak podaje szpital. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zezwoliła na przeprowadzenie zabiegu ze względu sytuację tego pacjenta. Otóż Bennett nie kwalifikował się do tradycyjnego przeszczepu serca i nie miał już innych możliwości.

To było albo umrzeć, albo zrobić ten przeszczep. Ja chcę żyć. Wiem, że to strzał w ciemno, ale to mój ostatni wybór.

— powiedział w oświadczeniu, zanim lekarze zaczęli go operować.

Zobacz też: Funkcje, których pierwszy iPhone nie miał w momencie premiery

Naukowcy od dziesięcioleci próbują ratować ludzi za pomocą narządów zwierzęcych. Jedna z najbardziej godnych uwagi prób miała miejsce w 1984 roku, kiedy lekarze przeszczepili serce pawiana do Stephanie Fae Beauclair, niemowlęcia urodzonego z zespołem hipoplastycznego lewego serca. Ta wrodzona wada uniemożliwiała prawidłowe krążenie krwi w jej organizmie. Baby Fae, jak była lepiej znana, przeżyła 21 dni, zanim jej ciało ostatecznie odrzuciło przeszczepiony organ. To, co odróżnia tę ostatnią procedurę, to fakt, że lekarze użyli serca, które zostało genetycznie zmodyfikowane w celu usunięcia czterech genów, które kodują cząsteczkę powodującą odrzucenie przez organizm narządu. Wstawili również sześć ludzkich genów, aby układ odpornościowy był bardziej tolerancyjny dla obcej tkanki. To, czy eksperyment będzie przełomowy, zależy od tego, co stanie się później. Organizm pacjenta nadal może odrzucić świńskie serce. Na razie jednak Bennett żyje, a lekarze są podekscytowani tym, co to może oznaczać dla przyszłości transplantologii.

Źródło: Engadget

Sprawdź najnowsze wpisy