ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
stal nierdzewna zwalczająca koronawirusa

Pierwsza stal nierdzewna zwalczająca koronawirusa — trwają prace

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Zespoły z Uniwersytetu w Hongkongu pracują nad wyjątkowym materiałem — to stal nierdzewna zwalczająca koronawirusa. Na powierzchni takiej stali dezaktywacji mają ulegać również wirusy H1N1 oraz bakterie E. coli. Są już pierwsze wyniki badań i wniosek patentowy.

Stal nierdzewna zwalczająca koronawirusa

fot. PR Newswire / The University of Hong Kong

Zespół projektowy pod kierunkiem prof. Mingxina Huanga z Wydziału Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu w Hongkongu (HKU), we współpracy z zespołem badawczym prof. Leo Lit Man Poona z Ośrodka Analiz Odporności i Zakaźności Wydziału Medycyny LKS HKU, dokonał przełomowych postępów w produkcji pierwszej stali nierdzewnej zabijającej wirusa SARS-CoV-2. Powierzchnia tej stali może również dezaktywować wirusy H1N1 oraz bakterie E. coli. Wnioski z badań dotyczących tego odkrycia pojawiły się w czasopiśmie Chemical Engineering Journal.

Generalnie stal nierdzewna nie posiada właściwości zwalczających drobnoustroje, choć jest stosowana w wielu przestrzeniach publicznych i sanitariatach. Koronawirusa można wykryć na stalowej powierzchni nawet po trzech dniach. SARS-CoV-2 rozprzestrzenia się zatem szybciej wśród osób korzystających z powierzchni i przedmiotów wykonanych z tego materiału. Okazuje się jednak, że można to zmienić.

Przełomowe odkrycie dotyczy dezaktywacji patogenów (zwłaszcza SARS-CoV-2) obecnych na powierzchniach wykonanych ze SN. Efekt ten uzyskaliśmy poprzez zmiany w składzie chemicznym i mikrostrukturze zwykłej SN […] Wirusy takie jak H1N1 czy SARS-CoV-2 wykazują dużą stabilność na powierzchniach wykonanych z dodatkami czystego Ag i niewielkich ilości Cu (np., ≤ 5wt%), natomiast ulegają szybkiej dezaktywacji na powierzchniach wykonanych ze stali nierdzewnej z dodatkiem czystej Cu czy dużej zawartości Cu (np., ≥ 10 wt%) – mówi prof. Mingxin Huang.

Czytaj także: Wykryj wirusy komputerowe falami elektromagnetycznymi

Zgłoszono już wniosek patentowy dotyczący wyników badania, nawiązano też współpracę z partnerami przemysłowymi. Póki co w celach demonstracyjnych wyprodukowano stosowane w windach przyciski pięter wykonane z SN o wysokiej zawartości Cu (20 wt%). Prof. Huang uważa, że opracowana stal może być stosowana na masową skalę przy użyciu dostępnych technologii.

źródło: PR Newswire / The University of Hong Kong

Sprawdź najnowsze wpisy