ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Fale elektromagnetyczne wykryją wirusy komputerowe

Wykryj wirusy komputerowe falami elektromagnetycznymi

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Wykrywanie wirusów komputerowych za pomocą fal elektromagnetycznych brzmi równie niedorzecznie, co naszyjniki chroniące przed promieniowaniem 5G — a przynajmniej jeśli spojrzymy na obydwa te zagadnienia przez tak zwany chłopski rozum. Ten nie jest jednak zbyt dobrym sposobem na ocenę świata, co udowadnia zespół naukowców z Instytutu Badawczego Informatyki i Systemów Losowych w USA (IRISA).  Opracował on bowiem system wykrywania złośliwego oprogramowania przy użyciu Raspberry Pi, który skanuje urządzenia w poszukiwaniu określonych fal elektromagnetycznych (EM).

Fale elektromagnetyczne wykryją wirusy komputerowe

Fale elektromagnetyczne wykryją wirusy komputerowe

Ponieważ Pi koncentruje się na polu EM, użytkownicy nie muszą niczego instalować na urządzeniu docelowym. Zamiast tego, wszystko jest obsługiwane przez fizyczne, zewnętrzne siły i jest poza jakąkolwiek kontrolą na poziomie oprogramowania, jaką potencjalne złośliwe oprogramowanie ma na danej maszynie. W ten oto sposób wirus nie ma wpływu na detektor. Raspberry Pi wykorzystywane w całym procesie jest testowane zarówno z bezpiecznymi, jak i złośliwymi zestawami danych, aby pomóc zdefiniować parametry potencjalnego zagrożenia. Aby to jednak mogło zadziałać, to do Malinki należało podłączy dedykowany oscyloskop (Picoscope 6407) oraz sondę pola H do wykrywania zmian pola EM.

Zobacz też: Wicepremier potwierdził, że Polska kupiła Pegasusa – „ważny cel publiczny”

Zgodnie z artykułem badawczym, zespół użył Convolution Neural Networks (CNN) do oceny danych pod kątem zagrożeń. Model użyty do wytrenowania systemu wykrywania złośliwego oprogramowania zapewnił dokładność na poziomie 99,82% podczas testów. Oznacza to niezwykle wysoką dokładność. Co więcej, system taki nie obciąża dodatkowo komputera i nie wyklucza się ze standardowymi metodami ochrony przed złośliwym oprogramowaniem. Dlatego też warto rozważyć jego użycie w przypadku komputerów z niezwykle wrażliwymi danymi.

Źródło: Tomshardware

Sprawdź najnowsze wpisy