ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Samoreplikujące się Xenoboty 

Samoreplikujące się roboty właśnie stały się faktem

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

New Scientist donosi, że naukowcy z Harvard University, Tufts University i University of Vermont odkryli, że ich Xenoboty, czyli roboty oparte na komórkach, a w tym przypadku komórkach żab potrafią się samoreprodukować. Te niestandardowe organizmy mogą zbierać setki pojedynczych komórek w swoich naczyniach, aby spontanicznie złożyć boty, które wyrastają w ciągu kilku dni. Ponieważ dzieje się to w kółko, można wykorzystać tę reprodukcję do stworzenia robotów, które będą potrzebne do dostarczania leków, usuwania mikroplastiku z rzek lub wykonywania innych zadań na małą skalę.

Samoreplikujące się Xenoboty

Metoda replikacji jest równie godna uwagi, jak same roboty. Komórki normalnie rozwijałyby się w skórę kijanki, ale komputerowo zaprojektowana mieszanka komórek zamiast tego wykorzystuje kinematyczną, czyli opartą na ruchu, replikację, którą zwykle obserwuje się tylko w przypadku molekuł. Żadne znane zwierzę ani roślina nie rozmnaża się w ten sposób. Jak twierdzi prowadzący badania Sam Kriegman — roboty skutecznie złamały zasady biologii. Teraz zaś nowym celem zespołu jest zrozumienie samoreprodukcji i nauczenie się, jak ją kontrolować.

Zobacz też: The Boys powrócą – 3. sezon z datą premiery i pierwszy fragment

Doskonalenie tego rozwoju w ściśle kontrolowanym laboratorium może prowadzić do starannie zarządzanego wzrostu. To z kolei może doprowadzić do powstania medycyny regeneracyjnej i narzędzi zapobiegających zanieczyszczeniom, które wcześniej nie były po prostu możliwe. Tu jednak pojawia się pytanie: czy biologiczne struktury dokonujące przemian metabolicznych i zdolne do reprodukcji to jeszcze roboty, czy już żywe organizmy?

Źródło: Engadget

Sprawdź najnowsze wpisy