ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
gra sprzed 4 tysięcy lat

Ludzie grali w gry już tysiące lat temu — niesamowite odkrycie archeologów z Polski

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Polscy archeolodzy prowadzący badania na terenie osady w Omanie znaleźli wyjątkowy przedmiot — to gra sprzed ponad 4 tysięcy lat. Takich odkryć nie dokonuje się często. Kilka znanych znalezisk tego typu pochodzi z Doliny Indusu i z Mezopotamii.

Gra sprzed ponad 4 tysięcy lat znaleziona przez archeologów

fot. J. Śliwa/PCMA UW

Polscy archeolodzy badali osadnictwo z epoki brązu i żelaza w rejonie wsi Ayn Bani Saidah w Omanie. Ich działania zakończyły się w grudniu, a jednym z sukcesów było znalezienie gry sprzed ponad 4 tysięcy lat. O tym niecodziennym odkryciu poinformowało PAP Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego. W jednym z pomieszczeń dużego budynku z okresu Umm an-Nar znaleźliśmy planszę do gry! – powiedział cytowany w komunikacie CAŚ UW kierownik badań prof. Piotr Bieliński. Projektem współkieruje dyrektor generalny ds. starożytności w Ministerstwie Dziedzictwa i Turystyki Sułtanatu Omanu, dr Sultan al-Bakri.

Prof. Bieliński dodał, że tego typu znaleziska są rzadkie. Kilka przykładów podobnych plansz znanych jest z Doliny Indusu oraz z Mezopotamii, choćby ze sławnych grobów królewskich z Ur. Plansza jest wykonana z kamienia, ma zaznaczone pola i zagłębienia. Według naukowców to najbardziej pasjonujące i zupełnie niespodziewane znalezisko w ostatnim sezonie badań.

Czytaj także: Fortnite podpisał umowę z Paramount? Wojownicze Żółwie Ninja mogą pojawić się w grze

Polscy badacze uważają, że ich odkrycia pokazują, iż mikroregion Qumayrah miał w starożytności większe znaczenie, niż sądzono. Lokalizacja ta może kryć jeszcze wiele niespodzianek. Wstępne prace ekspertów z CAŚ UW rozpoczęły się w 2015 roku. Okazało się, że w dolinie jest wiele pozostałości archeologicznych z różnych okresów.

źródło: Nauka w Polsce

Sprawdź najnowsze wpisy