ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Czytnik linii papilarnych w module aparatu

Xiaomi wraca z nowym-starym pomysłem na pełny czytnik linii papilarnych

Autor: Łukasz Pająk Kategoria: Newsy

Czytniki linii papilarnych na dobre zadomowiły się w niemalże każdym dzisiejszym smartfonie. Jedynie te najtańsze nie wykorzystują tej technologii, ale dzisiaj praktycznie wszyscy reprezentanci średniaków oferują skaner ukryty w ekranie lub przycisku na krawędzi. Ewentualnie jeszcze na plecach, ale to coraz większa rzadkość. Mimo wszystko od lat ta technologia zdaje się stać w miejscu. Niemniej jest nadzieja, bo co pewien czas możemy poznać patent, który zapowiada zmian. Tym razem Xiaomi chce odmienić czytnik linii papilarnych, a raczej wprowadzić go na cały ekran.

Xiaomi patentuje czytnik linii papilarnych w całym ekranie

xiaomi czytnik linii papilarnych patent pelny ekran

Omawiany patent został po raz pierwszy zauważony 4 stycznia w chińskich agencjach patentowych. Xiaomi chce, aby czytnik linii papilarnych był dostępny na całym ekranie. Użytkownik będzie mógł gdziekolwiek dotykać wyświetlacz, a ten bez problemu go zidentyfikuje. Właściwie to specjalna warstwa pomiędzy wyświetlaczem i panelem dotykowym. Patent Xiaomi nadmienia wykorzystanie specjalnych nadajników LED i odbiorników podczerwieni, które będą rozmieszczone w ramach kolejnej warstwy ekranu. W momencie rejestracji odcisku palca oprogramowanie rozpozna z pomocą panelu dotykowego, gdzie ten został przyłożony, a następnie wyłączy w tym miejscu ekran i aktywuje działanie podczerwieni. Brzmi to naturalnie prosto, ale wymaga dodatkowej technologii. Patrząc, że ingerencja jest w cały ekran, a Xiaomi najczęściej korzysta z zewnętrznych dostawców tego podzespołu, to mówimy o niemałym wyzwaniu, a na pewno nietanim.

Zobacz też: Amnesty International potwierdza: Pegasus wielokrotnie użyty w Polsce.

Naturalnie Xiaomi nie jest pierwsze z tego typu patentem, bo wcześniej kilka innych firm (np. Huawei w 2020 roku) także zarejestrowały podobne rozwiązanie. Jednak powyższy pomysł jest zdecydowanie jednym z najbardziej dopracowanych i szczegółowych. Oczywiście to jeszcze nie oznacza, że należy spodziewać się smartfonów z czytnikiem linii papilarnych na całym ekranie w najbliższym czasie. To wciąż patent, a kiedy Xiaomi zdecyduje się go wykorzystać? Ta kwestia pozostaje tajemnicą.

Źródło: Gizchina, 91mobiles

Sprawdź najnowsze wpisy