ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
google projekt soli ripple

Poznaj Google Ripple, czyli technologię, która ma szansę zawitać w Twoim samochodzie

Autor: Łukasz Pająk Kategoria: Newsy

Google od lat rozwija mniej lub bardziej popularne projekty, aby być gotowym na każdą ewentualność i wznoszące się trendy. Dlatego nie dziwi fakt, że firma każdego roku rozpoczyna i zamyka wiele pomysłów. Tymczasem jedną z ostatnich nowości Amerykanów jest Google Ripple. To technologia, która teoretycznie już miała umierać, ale ostatecznie firma znalazła dla niej zastosowanie. W końcu czy pamiętacie projekt Soli lub radar z Pixela 4? Tak, to właśnie rozwinięcie tego samego pomysłu, czyli małych czujników, które pozwalają śledzić gesty w powietrzu.

Google Ripple — projekt Soli w nowym wydaniu, którym zainteresowany jest Ford

google pixel 4 projekt soli face id

Projekt Soli, który urzeczywistnił się po raz pierwszy jako radar do Face ID i gestów w Pixelu 4, dzisiaj już niestety został zapomniany. Motion Sense nie pojawiło się w Pixelu 5, a także w ostatnich Pixelach 6, mimo że firma zapowiadała powrót tej technologii. Dzisiaj na swój sposób Google potwierdza swoje słowa, ale w nowej odsłonie. Otóż firma opublikowała bibliotekę Ripple na licencji Open Source, która jest rozwijana pod opieką Consumer Technology Association (CTA), czyli m.in. organizatora targów CES.

Na co dokładnie pozwala Ripple? Przeznaczenie jest ogólne, a celem jest pokazanie ciekawej technologii, która nie powinna podważać żadnych zasad prywatności. W końcu wystarczą czujniki ruchu, małe radary, bez żadnych kamer i mikrofonów. Oczywiście biblioteki pozwalają w prosty sposób przetłumaczyć gesty w powietrzu na konkretne polecenia, które mogą być używane w dalszych funkach systemów. Jednym z zainteresowanych Ripple jest Ford, który chciałby to rozwiązanie w swoich technologiach wspomagających kierowców. Pozwoli to znacząco ograniczyć koszty aktualnych, drogich czujników.

Zobacz też: Dla żartu zmienili nazwę kościoła w Google Maps — błąd trafił do kalendarzy dla gminy.

W ten sposób Google zamieniło projekt Soli w… oprogramowanie. Podobnie jak projekt Tango przeobraził się w biblioteki do rozszerzonej rzeczywistości, tak samo powstało Ripple. Czy możemy spodziewać się dalszego rozgłosu tej technologii? Zapewne tak, choć pewnie częściej będziemy nieświadomie korzystać z niej.

Źródło: The Verge

Sprawdź najnowsze wpisy