animacja skala wszechświata

Tak wyglądałby wszechświat, gdyby Ziemia miała 1,2 cm — niesamowita animacja

1 minuta czytania
Komentarze

Na kanale MetaBallStudios ukazała się animacja, pokazująca, jak wyglądałaby skala wszechświata, gdyby m.in. Ziemia miała 1,2 cm. Ogromne obiekty, takie jak planety, a także odległości między nimi zostały proporcjonalnie pomniejszone. Dzięki temu łatwiej możemy zrozumieć, jak niewielką część przestrzeni kosmicznej stanowi miejsce, w którym żyjemy.

Skala wszechświata — animacja

Przyzwyczailiśmy się już, że gdy czytamy coś o kosmosie, mamy do czynienia z wielkimi liczbami. Gdy słyszymy więc np. o dziesiątkach tysięcy kilometrów w kontekście średnicy planet lub o milionach lat świetlnych, nie robi to na nas już specjalnego wrażenia. Nie zmienia to jednak faktu, że w skali wszechświata Ziemia jest bardzo małym obiektem.

Na kanale MetaBallStudios ukazał się ciekawy materiał, który pozwala lepiej zrozumieć wielkości planet i odległości pomiędzy nimi. Jak wyglądałby wszechświat, gdyby Ziemia miała tylko 1 centymetr? W tym filmie pokazujemy względne rozmiary gwiazd, mgławic i galaktyk w bardziej ludzkiej skali — piszą autorzy animacji.

Czytaj także: NASA usunęła kamerę z Kosmicznego Teleskopu Webba: Oto dlaczego

Na filmie Ziemia nie ma 12 700 km średnicy, tylko 1,2 cm. Średnica planety Neptun to nie 49 200 km, tylko 4,9 cm. Średnica Uranu to 5 cm, a nie 50 700 km. Z kolei odległość między Ziemią a księżycem wynosi 38 cm, zamiast 384 400 km. Można by tak wymieniać długo, jednak najlepiej po prostu zobaczyć całą animację.

źródło, zdjęcie główne: YouTube/MetaBallStudios

Motyw