ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
James Webb kalibracja zwierciadeł

Kolejny etap wystrzelenia Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba zakończony sukcesem

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba zakończył jedno z najtrudniejszych zadań podczas przygotowywania się do swojej misji badania głębi naszego wszechświata. W tym tygodniu NASA pomyślnie rozmieściła 21-metrową osłonę słoneczną JWST. System ten jest niezbędny do działania teleskopu. Zapewni on, że instrumenty będą pracowały w temperaturze nie wyższej, niż – 229 stopni Celsusza, dzięki czemu będą wystarczająco zimne, aby widzieć szczątkowe światło podczerwone, które Webb ma śledzić.

James Webb otworzył osłonę termiczną

James Webb otworzył osłonę termiczną

NASA rozpoczęła proces rozkładania osłony słonecznej trzy dni po udanym starcie teleskopu 25 grudnia. Cały proces trwał około ośmiu dni, z jednym dniem przerwy na optymalizację systemów zasilania i silników napinających Webba. Gdy weźmie się pod uwagę wszystkie zaangażowane komponenty, łatwo zrozumieć, dlaczego NASA twierdzi, że proces ten był tak wymagający. W sumie do rozłożenia i naciągnięcia osłony słonecznej wykorzystano 139 mechanizmów zwalniających, 70 zespołów zawiasów, osiem silników, około 400 kół pasowych i kilkaset metrów okablowania. Gdyby którykolwiek z tych elementów zawiódł, mogłoby to zniweczyć cały projekt, a w najlepszym wypadku byłoby to kolejne opóźnienie w długiej linii niepowodzeń.

Zobacz też: Nagrody Steam 2021 rozdane! Znamy grę roku

Nic więc dziwnego, że ten element jeszcze na Ziemi odpowiadał za część z długiej listy opóźnień. Po przeprojektowaniu w 2005 roku NASA ogłosiła, że JWST jest gotowy w 2016 roku, ale komplikacje produkcyjne opóźniły montaż do 2019 roku. Oczywiście wciąż pozostało wiele pracy, zanim naukowcy będą mogli użyć Webba do badania czarnych dziur i innych ciał niebieskich. W ciągu następnych pięciu i pół miesiąca NASA musi rozłożyć i ustawić lustro wtórne teleskopu oraz wyrównać jego optykę. Po tym wszystkim świat będzie miał okazję zobaczyć pierwsze zdjęcia, które wykona teleskop.

Źródło: Engadget

Sprawdź najnowsze wpisy