ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Acer Spin 513 z MediaTekiem

Acer Spin 513 z ARM – nowy Chromebook z potężnym procesorem MediaTeka

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Acer ogłosił właśnie trzy nowe chromebooki, chociaż dwa z nich mają pojawić się dopiero w czerwcu 2022 roku. Najbardziej intrygującym z nich jest nowa wersja Chromebooka Spin 513, jednego z wariantów średniej klasy firmy Acer. Podczas gdy firma sprzedaje już kilka różnych konfiguracji Spin 513, ten nowy model wyróżnia się zastosowanym procesorem. Tym razem nie jest to bowiem układ od Intela, czy AMD, a układ ARM od MediaTeka zaprojektowany z myślą o laptopach.

Acer Spin 513 z MediaTekiem

Acer Spin 513 z MediaTekiem

Sercem tego urządzenia jest ośmiordzeniowy procesor MediTek Kompanio 1380, w połączeniu z maksymalnie 8 GB pamięci RAM i do 128 GB pamięci masowej. Jak na razie trudno ocenić, czy wybór tej jednostki ARM jest strzałem w dziesiątkę, czy w kolano. Do tej pory bowiem stosowanie procesorów od MediaTeka w Chromebookach dawało dość mieszane rezultaty. Jednak z drugiej strony mieliśmy do czynienia tylko z jednostkami typowymi dla smartfonów okrojonymi o moduły łączności komórkowej. Tym razem zaś jest to procesor stworzony od podstaw z myślą o komputerach tej klasy.

Zobacz też: Samsung umieszcza NFT w swoich inteligentnych telewizorach

Dodatkowo jest sporo innych rzeczy, na które warto zwrócić uwagę w nowym Spin 513. Tegoroczny model ma 13,5-calowy ekran dotykowy o rozdzielczości 2256 × 1504 pikseli, który oferuje proporcje 3:2. Taki układ sprawia, że edytowanie dokumentów i arkuszy kalkulacyjnych jest o wiele przyjemniejsze i realnie zbliża się do komfortu pracy na znacznie większej matrycy 16:9.  Nie jest to jednak tanie urządzenie – producent wycenił go na 599 USD, czyli 2400 PLN.

Zobacz też: Samsung umieszcza NFT w swoich inteligentnych telewizorach

Pozostałe dwa nowe Chromebooki Acera to opcje budżetowe, oba w cenie 299 dolarów, czyli około 1200 PLN. 2022 Chromebook 315 to 15,6-calowy laptop, a jego duży panel 1080p to jego największy atut. Pozostałe parametry są dość standardowe dla tego przedziału cenowego: Procesory Intel Celeron lub Pentium Silver, do 8 GB pamięci RAM, 64 GB lub 128 GB pamięci masowej i około 10 godzin pracy na baterii. Chromebook 314, z drugiej strony, jest w zasadzie taki sam jak 315, ma tylko mniejszy, 14-calowy ekran 1080p.

Źródło: TechSpot

Sprawdź najnowsze wpisy