ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Intel przejął Tower Semiconductor

Intel zabiera pełną kontrolę nad rdzeniami w swoich nowych procesorach

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Procesory Intel Core 12. generacji nigdy oficjalnie nie obsługiwały AVX-512, ale istnieją obejścia pozwalające włączyć ten zestaw instrukcji. Jednak nowe wersje firmware’u mogą sprawić, że te metody staną się bezużyteczne, ponieważ Intel wyłącza obsługę AVX-512 w procesorach Intel 12th-Gen Core na poziomie BIOS-u. Czy to coś zmienia z punktu widzenia przeciętnego użytkownika? Ani trochę. Jednak w przypadku bardziej zaawansowanych oznacza to brak możliwości wyłączenia wydajniejszych rdzeni.

Intel pozbywa się AVX-512

Intel pozbywa się AVX-512

Kiedy Intel zaprezentował desktopowe procesory Intel 12th Gen Core/Alder Lake, producent nigdy nie wspomniał, że jego produkty będą obsługiwać zestaw instrukcji AVX-512. Nie przeszkodziło to jednak użytkownikom w ominięciu tego problemu. Tym sposobem użytkowniki mogli włączyć AVX-512 na rdzeniach P poprzez BIOS, wyłączając rdzenie E w tych procesorach. Osoby korzystające z aktualnego BIOS-u mogą nadal korzystać z tego obejścia, ale nowy firmware może uniemożliwić korzystanie z niego w przyszłości.

Zobacz też: Najlepsze gry symulacyjne

Procesory Intel 12th-Gen Core będą najprawdopodobniej wykorzystywać zestaw instrukcji AVX2 jako alternatywę. W przeciwieństwie do AVX-512, Intel ogranicza AVX2 do maksymalnej częstotliwości 5,1 GHz, niezależnie od limitów mocy, ustawień BIOS-u i przestrzeni termicznej, ograniczając tym samym maksymalną wydajność, jaką może zaoferować. Nie jest znana oficjalna przyczyna tych ograniczeń, jednak krążą spekulacje, że wynika ona z próby ocalenia sprzętu przed ewentualną degradacją. Usunięcie przez Intela obsługi AVX-512 nie wystarczyło, aby całkowicie zablokować użytkownikom możliwość korzystania z AVX-512 w procesorach desktopowych Alder Lake. Wstrzykując mikrokod ze starszych wersji BIOS-u do nowego z wyłączoną obsługą AVX-512, użytkownicy stworzyli własny BIOS, który nadal pozwala na korzystanie z zestawu instrukcji.

Źródło: TechSpot

Sprawdź najnowsze wpisy