ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
zgubiony dowód osobisty

Zgubiłeś dowód osobisty w sylwestrowy weekend? Zgłoś to przez internet

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Zgubiony dowód osobisty może oznaczać początek dużych kłopotów. Jeśli jednak już przydarzyła nam się taka sytuacja, warto zgłosić ją urzędowi. Najszybciej będzie zrobić to przez internet.

Zgubiony dowód osobisty można zgłosić online

zgubiony dowód osobisty

Dowód osobisty to bardzo ważny dokument potwierdzający naszą tożsamość oraz obywatelstwo. Zgodnie z prawem musi go posiadać każdy pełnoletni obywatel mieszkający w Polsce. W przeciwnym razie może otrzymać karę, ale to tylko jeden z potencjalnych problemów. Zgubiony dowód osobisty ktoś może znaleźć i posługiwać się nim, zaciągając zobowiązania w naszym imieniu.

Co zrobić, jeśli zgubiliśmy nasz dowód osobisty, np. podczas sylwestrowego weekendu? Powinniśmy to koniecznie zgłosić, a najszybciej zrobić to przez internet. Można to zrobić za pośrednictwem rządowej platformy gov.pl przy wykorzystaniu Profilu Zaufanego. Zgubiony dowód pozostaje nam unieważnić, chyba że odebraliśmy go po 4 marca 2019 roku. W takim przypadku możemy również zawiesić nasz dokument na 14 dni. Jeśli w tym czasie go odnajdziemy, to cofamy zawieszenie. Gdy tego nie zrobimy, dokument zostanie automatycznie unieważniony. Usługa działa automatycznie i jest bezpośrednio powiązana z Rejestrem Dowodów Osobistych. Jeśli zawiesimy dowód – od razu zostanie zawieszony, jeśli cofniemy zawieszenie – dowód od razu będzie ważny – tłumaczy minister Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w KPRM. Jeżeli jednak mamy pewność, że nie odnajdziemy dokumentu, powinniśmy od razu zgłosić jego utratę i go unieważnić, a nie zawieszać.

Czytaj także: Japońscy policjanci zgubili dane osobowe, które dostarczono na… dyskietkach

Jak informuje dział kancelarii premiera odpowiedzialny za cyfryzację, w 2020 roku Polacy skorzystali z możliwości zgłoszenia utraty dowodu osobistego ponad 56 tysięcy razy.

źródło: cyfryzacja KPRM

Sprawdź najnowsze wpisy