ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
dodatkowe kody QR w mObywatelu

Unijny Certyfikat COVID będzie ważny krócej — decyzja już zapadła

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że Unijny Certyfikat COVID wydawany w naszym kraju będzie ważny krócej. Zmiany wejdą w życie już w lutym. Obejmą również osoby, które dostały certyfikat na starych zasadach.

Unijny Certyfikat COVID ważny krócej

certyfikat covid ważny krócej

Minister zdrowia wydał komunikat dotyczący zmian w sposobie wystawiania Unijnego Certyfikatu COVID dla osób zaszczepionych. Od 1 lutego 2022 roku ważność UCC wydanych po szczepieniu w schemacie podstawowym zostanie skrócona do 270 dni, licząc od daty zakończenia szczepienia w cyklu podstawowym.

Zaszczepienie się dawką dodatkową lub przypominającą (tzw. trzecia dawka) przedłuży certyfikat nie o rok, a o 270 dni od daty przyjęcia tej dawki. Co z osobami, którym przedłużono ważność certyfikatu jeszcze na starych zasadach? Ważność certyfikatów wystawionych przed tą datą (1 lutego 2022 – red.) zostanie skrócona do 270 dni, licząc od daty szczepienia dawką przypominającą — oświadczyło Ministerstwo Zdrowia.

Czytaj także: Oddech będzie służył do potwierdzania tożsamości? Trwają prace naukowców

Celem wprowadzenia Unijnych Certyfikatów Covid jest ułatwienie swobodnego przemieszczania się w obrębie Unii Europejskiej — przypomina resort zdrowia. Certyfikat można mieć w formie drukowanej, ale również na Internetowym Koncie Pacjenta i w aplikacji mojeIKP. Unijny Certyfikat COVID jest również dostępny w mObywatelu — w podlinkowanym tekście znajdziecie najważniejsze informacje na ten temat. Wyjaśniliśmy w nim również różnice między unijnym certyfikatem a krajowym zaświadczeniem o szczepieniu.

źródło: MZ

Sprawdź najnowsze wpisy