USA i Rosja dogadały się w sprawie ISS

USA przedłuża żywotność ISS — pstryczek w nos Rosji

2 minuty czytania
Komentarze

ISS ma już swoje lata i na jej pokładzie dochodzi do coraz większej liczby awarii. Warto jednak podkreślić, że znaczna większość z nich dotyczy rosyjskich modułów, a przyczyny niektórych z nich budzą spore wątpliwości. Mimo to Stany Zjednoczone przedłużają swoje operacje na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej do 2030 roku. Nie bardzo mają jednak jakąkolwiek alternatywę.

NASA będzie na ISS do 2030 roku

NASA będzie na ISS do 2030 roku

NASA potwierdziła to w sylwestra, zamieszczając na swoim blogu następujący wpis:

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna jest latarnią pokojowej międzynarodowej współpracy naukowej i od ponad 20 lat przynosi ogromne korzyści naukowe, edukacyjne i technologiczne dla ludzkości.

Choć nigdy nie było wątpliwości, że USA będzie kontynuować swoje zaangażowanie w ISS, to ogłoszenie NASA przychodzi w obliczu zwiększonego napięcia z Rosją, czyli jednym z kilku narodów dzielących dostęp do Stacji Kosmicznej. W 2021 roku Rosja pogłębiła również swoją współpracę w przestrzeni kosmicznej z Chinami, które zaczynają budowę własnej stacji kosmicznej. Jesienią 2021 roku na pokładzie ISS doszło do wielu sytuacji awaryjnych, z których obie Stany Zjednoczone obwiniały Rosję. W październiku niespodziewany pożar testowy z zadokowanego rosyjskiego statku kosmicznego spowodował przechylenie ISS z jej normalnej pozycji, co doprowadziło personel na pokładzie do krótkiej ewakuacji. Następnie, w listopadzie, odłamki satelitarne powstałe na skutek rosyjskich działań zagroziły życiu personelu ISS, jak i samej stacji.

Zobacz też: Porządny smartwatch ratuje życie — Apple udowadnia to w swojej reklamie

Następnie Rosja oskarżyła amerykańską astronautkę o przebicie dziury na pokładzie rosyjskiego modułu, co było przyczyną wycieku powietrza w 2018 roku, czemu przeczy sama oskarżona, jak i NASA, podkreślając, że nie była ona obecna w uszkodzonym segmencie. Widać więc, że konflikt między tymi dwoma państwami narasta, a ISS jest w jego centrum.

Źródło: Engadget

Motyw