ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Intel przejął Tower Semiconductor

Intel sprzedaje swoją fabrykę dysków SSD dużemu graczowi na rynku

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Intel ogłosił, że zamknął pierwszą fazę sprzedaży swoich oddziałów SSD i NAND firmie SK hynix i otrzymał wstępną transzę w wysokości 7 mld USD, aby przypieczętować transakcję. Wiadomość ta pojawia się po ogłoszeniu przez SK hynix, że przejęcie przeszło przez ostatnie przeszkody regulacyjne w Chinach, choć z pewnymi ograniczeniami. Firma dodała również, że utworzył nową spółkę zależną Solidigm, która będzie zarządzać fabryką i prowadzić działalność w zakresie dysków SSD. Weteran Intela, Rob Crooke, wcześniej SVP i GM w Intel Non-Volatile Memory Solutions Group, będzie kierował Solidigm z siedzibą w San Jose jako CEO.

Intel sprzedaje dział SSD

Intel sprzedaje dział SSD

Całkowita sprzedaż obejmuje biznes SSD Intela, NAND IP i produkcję wafli krzemowych dla układów pamięci. Wszystko za łączną kwotę 9 miliardów dolarów. Cała transakcja odbywa się w dwóch etapach. Pierwszy krok sprzedaży, który już się zakończył, obejmuje przeniesienie fabryki Intela w Dalian w Chinach, niektórych pracowników i niektórych IP odnoszących się do dysków SSD opartych na NAND do SK hynix. Ostatni etap sprzedaży nastąpi dopiero w marcu 2025 roku. W międzyczasie Intel będzie nadal produkował wafle krzemowe dla NAND w zakładzie w Dalian i zachowa część swojego IP związanego z projektowaniem i produkcją wafli NAND. Jednak gdy ostatni etap zakończy się w 2025 roku, Intel przekaże pozostałych pracowników działu badawczo-rozwojowego oraz ostatnią część własności intelektualnej związanej z projektowaniem i produkcją pamięci NAND do SK hynix. W tym momencie Intel przestanie również produkować układy w fabryce w Dalian.

Zobacz też: OPPO Find X5 nadal chce zachwycać Was swoim unikalnym wyglądem

Rob Crooke, długoletni SVP i GM operacji SSD Intela, obejmie stanowisko CEO nowo utworzonej i należącej w całości do SK hynix spółki zależnej o nazwie Solidigm, która to nazwa ma odzwierciedlać nowy paradygmat w pamięci półprzewodnikowej. Siedziba firmy będzie znajdować się w San Jose w Kalifornii. Lee Seok-hee, prezes i współ-dyrektor generalny SK hynix, będzie pełnił funkcję prezesa wykonawczego firmy. Ta zaś będzie podlegać pewnym ograniczeniom ze strony chińskich organów regulacyjnych, w tym limitom cenowym na gotowe produkty i komponenty oraz zapewnieniom dotyczącym rozszerzenia dostaw komponentów PCIe i SATA klasy korporacyjnej na okres pięciu lat. Wszystkie istniejące produkty pamięci masowej SSD Intela będą teraz produkowane i sprzedawane pod szyldem Solidigm.

Źródło: Tomshardware

Sprawdź najnowsze wpisy