ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

UOKiK nakłada kary za promowanie piramidy finansowej – ponad 700 tysięcy złotych

Autor: Bartosz Szczygielski Kategoria: Newsy

Prezes UOKiK poinformował o tym, że nałożył kary finansowe na osoby, które promowały piramidy finansowe. Łącznie kara wyniesie ponad 740 tysięcy złotych, a to nie pierwszy raz, kiedy UOKiK zabiera się za karanie tego typu aktywności w sieci. Warto przy okazji przypomnieć, że w życiu nic nie przychodzi tak łatwo, jak proponowane w Internecie zarobki. Można za to szybko stracić.

UOKiK – kary za promowanie piramidy finansowej

Piramidy finansowe istniały długo przed tym, zanim pojawił się Internet. Sposób działania jest prosty. Jesteśmy nakłaniani do wpłaty jakiejś kwoty pieniędzy i przekonywani do tego, że niedługo wypłacone nam zostaną zyski. Tak naprawdę osobą, która na czymś takim zarabia, jest sam pomysłodawca, który ma dostęp do pieniędzy. Rzadko kto widzi jakiekolwiek zyski z takiej „inwestycji”, a na dodatek może jeszcze stracić swoje oszczędności.

Organizowanie i propagowanie systemów promocyjnych typu piramida jest prawnie zakazane jako nieuczciwa praktyka rynkowa. Taki system nie jest inwestycją, lecz jest finansowany wyłącznie z wpłat kolejnych przystępujących osób i zawsze w końcu musi upaść. Konsumenci wbrew obietnicom nie tylko nie pomnażają swoich oszczędności, ale ostatecznie tracą wpłacone pieniądze. W tym nieuczciwym procederze ważną rolę odgrywają tzw. naganiacze. Niewątpliwie przedsięwzięcie często prowadzone przez zagraniczny podmiot nie odniosłoby sukcesu bez osób, które potrafią dotrzeć do potencjalnych klientów, zdobyć ich zaufanie i zachęcić do inwestowania pieniędzy. Dlatego nałożyłem surowe kary na Mateusza Gużdę, Zbigniewa Lemańskiego i Bartłomieja Żukiewicza, którzy propagowali systemy typu piramida wśród polskich internautów.

Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK

Zobacz też: Podsumowanie 2021 roku przez redakcję Android.com.pl

Systemy promocyjne typu piramida, którymi zajmował się UOKiK to: FutureNet, FutureAdPro oraz NetLeaders. To tam zyski miały być uzależnione od wpłat internatów, a twórcy platform nakłaniali do inwestycji mając świadomość, co robią. Kary nałożone przez prezesa UOKiK wynoszą 509 821 zł, 92 296 zł oraz 138 444 zł.

Źródło: UOKiK

Sprawdź najnowsze wpisy