ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Aaeon NanoCOM-TGU

Aaeon NanoCOM-TGU – potężny komputer rozmiarów karty kredytowej

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Aaeon wprowadził na rynek jedną z pierwszych w branży platform SBC wielkości karty kredytowej, opartą na 11. generacji chipów Intel Tiger Lake-UP3. Pomimo niewielkich rozmiarów, nowy komputer jednopłytkowy NanoCOM-TGU oferuje wszystko, co może zaoferować Intel Tiger Lake. Do tego dochodzą cztery wydajne rdzenie i całkiem przyzwoita grafika Iris Xe, co jest wystarczającą mocą nawet dla komputera multimedialnego.

Aaeon NanoCOM-TGU

Aaeon NanoCOM-TGU

Nowe SBC od Aaeon jest wyposażone w procesor Intel Core i7-1185G7E lub Intel Celeron 6305E, dzięki czemu może być stosowane zarówno w podstawowych, jak i zaawansowanych aplikacjach. Procesor jest połączony z maksymalnie 16 GB pamięci LPDDR4x-4266 i maksymalnie 256 GB wlutowanym dyskiem SSD NVMe z interfejsem PCIe x1. W zależności od konkretnego SKU SBC będzie dostarczany z coolerem CPU, rozpraszaczem ciepła lub bez modułu chłodzenia. Warto podkreślić, że mimo dużych różnic w wydajności producent deklaruje TDP, czyli generowane ciepło, dla obydwu układów na 15 W. Oznacza to, że w obydwu przypadkach wystarczy takie samo chłodzenie. 

Zobacz też: Wyprzedaż w Xbox Store. Te gry na Xboxa dawno nie były tak tanie!

NanoCOM-TGU mierzy zaledwie 84×55 mm, a mimo to oferuje bogaty zestaw portów. Jest jednak pewien haczyk: aby uzyskać do nich dostęp, trzeba skorzystać z nakładki na wewnętrzny header. Wtedy jednak możemy zyskać port 2,5 GbE (Intel I225-LM), dwa wyjścia wyświetlania ( jedno wbudowane DisplayPort, jedno DDI), dwa porty SATA, możliwość rozbudowy PCIe, jedno USB 3.2 Gen 2, jedno USB 2.0, I2Cm LPC, SMBUS, UART oraz wsparcie dla dźwięku wysokiej rozdzielczości. NanoCOM-TGU jest przeznaczony do zastosowań embedded, takich jak lotnictwo, przemysł, gry, medycyna, wojsko i IoT. Tym samym raczej nie możemy się spodziewać go w sklepach, ale możemy się na niego natknąć w już gotowych produktach różnych producentów i to w różnych zastosowaniach.

Źródło: Tomshardware

Sprawdź najnowsze wpisy