ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Weźmiesz bon na dekoder i cyk, Poczta Polska zapuka po abonament RTV

Autor: Bartosz Szczygielski Kategoria: Newsy

Rząd zamierza pomóc osobom, których nie stać na kupno dekodera telewizji naziemnej lub nowego odbiornika. Mają więc pojawić się specjalne bony o wartości 100 złotych, które pozwolą ten wydatek zniwelować. Problem może być jednak w czymś innym. Zgłaszając się po taki bon dajemy bowiem nasze dane Poczcie Polskiej, a to już tylko krok od tego, by ta zaczęła ścigać nas za nieopłacony abonament radiowo-telewizyjny.

Bon na dekoder = Poczta Polska z naszymi danymi

Zacznijmy od tego, że w przyszłym roku trochę rzeczy się zmieni na rynku. Jedną z nich będzie to, że pojawi się nowy standard telewizji naziemnej. Zamiast dotychczasowego DVB-T pojawi się DVB-T2/HEVC. To przełoży się na lepszą jakość obrazu, ale może też wymagać zmiany odbiornika telewizyjnego lub zakupu specjalnego dekodera telewizji naziemnej. Dla wielu osób to może być problem, bo choć mówimy o kwocie około 100-200 złotych, to jest to wydatek, którego można było nie uwzględnić w budżecie domowym. Dodając do tego szalejącą inflację, podwyżki cen za prąd i gaz, może zrobić się nieciekawie.

Dlatego też mają pojawić się bony, które pomogą sfinansować zakup takiego dekodera osobom, których na niego nie stać. Szacowano, że może być ponad 2 miliony gospodarstw domowych, które po taką pomoc się zgłoszą. Z jednej strony to rozwiązanie, które może pomóc, ale z drugiej może też powodować problemy tym, którzy nie opłacają abonamentu RTV. Uwagę na to zwrócił mec. Mariusz Busiło w materiale przygotowanym przez Rzeczpospolita.

System informatyczny przewidziany w ustawie pachnie mi tzw. misiem na miarę naszych możliwości. Za publiczne pieniądze będziemy budować kolejne rozwiązanie zbierające informacje o obywatelach. Sugeruje to, że nie chodzi o to, aby dać ludziom 100 zł na dekoder, ale o to, by przywrócić system ściągalności abonamentu RTV tylnymi drzwiami.

Mecenas Mariusz Busiło z kancelarii Bącal Busiło

Zobacz też: Co interesującego pojawiło się dziś na Netflix? Kilka dobrych tytułów!

Teoria spiskowa czy prawda?

Kiedy zgłosimy się po taki bon na zakup dekodera telewizji naziemnej, Poczta Polska dostanie nasze dane. Do tej pory Poczta Polska nie miała narzędzi, by kontrolować kto ma odbiornik telewizyjny lub radiowy. Ściągalność abonamentu RTV była więc wyjątkowo niska, ale jeżeli obywatele dobrowolnie dadzą Poczcie Polskiej swoje dane, które będą powiązane z bonem na zakup dekodera, zaczyna robić się nieciekawie. Czy to faktycznie będzie prowadziło do tego, że Poczta Polska powiąże dane z osobami, które nie opłacały abonamentu RTV do tej pory?

Brzmi trochę jak teoria spiskowa, ale już nie takie rzeczy się zdarzały. W końcu proces logiczny jest prosty. Bon na zakup telewizora = posiadanie odbiornika = konieczność opłacania abonamentu RTV. Czy tak faktycznie będzie? Tego nie można jeszcze potwierdzić, ale coś w tym może być. Biorąc pod uwagę to, że abonament RTV rocznie wynosi około 300 złotych, to zgłoszenie się po bon o wartości 100 złotych jest kiepskim interesem.

Ile ma kosztować abonament RTV w 2022 roku?

Poczta Polska podała już to, ile przyjdzie zapłacić za abonament RTV w 2022 roku. Jeżeli zdecydujemy się na opłatę jednorazową za cały rok, z naszej kieszeni zniknie 264 zł. Płacąc co miesiąc będzie to już 294 zł. Poniżej możecie znaleźć informacje opublikowane przez Pocztę Polską na ich stronie internetowej.

  • Opłata za 1 miesiąc za radioodbiornik wynosi 7,50 zł miesięcznie (jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 90,00 zł).
  • Opłata za 1 miesiąc za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny wynosi 24,50 zł miesięcznie (jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 294,00 zł).
  • Użytkownicy odbiorników, którzy do 25 stycznia 2022 r. uiszczą opłatę abonamentową za cały rok, otrzymują 10-procentową zniżkę.
  • Przez cały rok można również skorzystać z pozostałych zniżek z tytułu wnoszenia opłat za okres dłuższy niż 1 miesiąc, które dostępne są poniżej.
  • Użytkownik odbiorników może skorzystać ze zniżki o ile wnosi opłatę z wyprzedzeniem , tj. w terminie do 25-go dnia pierwszego miesiąca okresu rozliczeniowego.

Źródło: Rzeczpospolita / Poczta Polska

Sprawdź najnowsze wpisy